Rynek kredytów hipotecznych XI 2011
2011-12-07 13:52
Przeciętna zdolność kredytowa © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cena mieszkania niższa, ale kredyt droższy
fot. mat. prasowe
Przeciętna zdolność kredytowa
Główną tego przyczyną jest wzrost WIBORu. Obecna wartości stawki WIBOR 3M wynosi 4,97%. Od początku roku wzrosła więc ona o ponad 1 pkt. proc. Dotychczas było to jednak łagodzone spadkiem marż kredytowych. W listopadzie przeciętna marża jednak nie spadła, lecz nieznacznie wzrosła (z 1,25% do 1,27%), co nie pozostało bez wpływu na poziom oprocentowania.
fot. mat. prasowe
Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN
W listopadzie po raz kolejny spadła również przeciętna zdolność kredytowa. Główną przyczyną spadków jest najprawdopodobniej stopniowe wprowadzanie przez banki zmian w zasadach wyliczania dostępnej kwoty kredytu. Już tylko do końca roku banki mają bowiem czas na dostosowanie swoich procedur do zapisów Rekomendacji S.
fot. mat. prasowe
Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w EUR
Rekomendacja S określa, że banki, na potrzeby wyliczania zdolności kredytowej, muszą przyjmować założenie, że kredyt będzie spłacony w okresie nie dłuższym niż 25 lat. Dodatkowo w przypadku kredytów walutowych maksymalny stosunek raty do dochodów nie będzie mógł być wyższy niż 42%. W największym stopniu spadek zdolności dotknie więc osoby o dochodach powyżej średniej zainteresowanych kredytem walutowym. Według obecnie obowiązujących regulacji ich rata może bowiem stanowić nawet 65% dochodu.
fot. mat. prasowe
Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN, EUR i CHF
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl