eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSpadki kursu EUR/USD

Spadki kursu EUR/USD

2011-12-12 23:36

Dzisiejszego dnia obserwowaliśmy spadki na Eurodolarze. Euro osłabiło się do poziomu 1,3230 w stosunku do dolara, posyłając tym samym kurs w okolice dolnej bandy kanału spadkowego zapoczątkowanego w pierwszych dniach grudnia.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek międzynarodowy


Przyczyny gorszych nastrojów upatruje się w niezadowalających rozstrzygnięciach szczytu UE. Co prawda zostało wypracowane porozumienie w sprawie paktu fiskalnego, jednak nie jest to daleko idący krok na rzecz walki z kryzysem zadłużeniowym strefy euro. Na niejednoznaczną ocenę podjętych działań wpływa również fakt stanowczego sprzeciwu Wielkiej Brytanii odnośnie przystąpienia do wspomnianego paktu oraz niezdecydowanie Czech, Węgier oraz Szwecji. Ponadto główny ekonomista agencji ratingowej Standard and Poor Jean-Michel Six stwierdził, że kraje strefy euro są narażone na znaczne ryzyko wystąpienia poważnej recesji w przyszłym roku oraz kryzys kredytowy. W kontekście zeszłotygodniowego wciągnięcia przez S&P ratingów 15 państw strefy euro na listę obserwacyjna z możliwością ich obniżenia, wypowiedź ta może być zapowiedzią cięcia ratinków kilku państw. Natomiast Agencja Moody’s Investors Service, która w I kwartale 2012 roku dokona przeglądu ratingów państw europejskich, wyrażając opinie o trwających problemach w Europie stwierdziła, że kryzys zadłużenia wciąż jest w „decydującej” i „niepewnej” fazie, oraz że cały czas możliwe jest jego dalsze rozprzestrzenienie. Na dzisiejszej aukcji włoskich 12- miesięcznych bonów średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 5,952 proc. wobec 6,087 proc. z ostatniej aukcji z 10 listopada, kiedy to rentowność była najwyższa od 1997 roku. Stosunek bid to cover wyniósł 1,925 (poprzednio 1,989). Ponadto Bank Rozrachunków Międzynarodowych poinformował, że z powodu długich terminów zapadalności, które złagodzą efekt wyższej rentowności obligacji, Włochy poradzą sobie z wyższymi kosztami finansowania przez co najmniej kilka lat. Dziś rentowność włoskich „dziesięciolatek kształtowała się na poziomie 7,12 proc.

Rynek krajowy


Pogarszające się nastroje na rynku osłabiły polską walutę do poziomów z końca listopada. Kurs EUR/PLN osiągnął dzienne maksimum na poziomie 4,54, a USD/PLN na poziomie 3,43. Wydaje się kwestią czasu kiedy złoty osiągnie wartość najniższą od czerwca 2010 roku w stosunku do dolara i najniższą od marca 2009 roku w stosunku do euro. Jeżeli złoty ulegnie gwałtownej deprecjacji możliwe, że znów polskie władze monetarne przeprowadza interwencje na rynku walutowym. Narodowy Bank Polski opublikował dziś „Raport o stabilności systemu finansowego. Grudzień 2011”, w którym wskazał na wysoką niepewność i ryzyko odnośnie rozwoju gospodarczego za granica. Jednocześnie w raporcie stwierdzono, że większość polskich banków ma wystarczającą wartość kapitałów do zaabsorbowania skutków silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen
Pesymizm po szczycie UE

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: