Pesymizm po szczycie UE
2011-12-13 12:10
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Poandto należy spodziewać się dalszego odpływu kapitału z e strefy euro ze względu na niestabilną sytuację, jak i perspektywę dalszych obniżek stóp procentowych. Co więcej, agencje ratingowe wciąż straszą rynki i najprawdopodobniej kraje strefy euro na początku przyszłego roku nie unikną obniżek ratingów.Rozdźwięk między Starym Kontynentem a USA jest coraz większy. Choć na pierwszym planie pozostają europejskie problemy, to nie można zapominać, że nie wszędzie jest tak źle. Napływające dane z amerykańskiej gospodarki są coraz lepsze, a przede wszystkim widoczna jest poprawa na rynku pracy. Sprawy podążają we właściwym kierunku, co praktycznie niweluje szanse na dalszy dodruk dolara przez Fed. Nie należy się również spodziewać szybkich zmian w poziomie stóp procentowych. Dzisiejsza decyzja FOMC powinna być zgodna z oczekiwaniami analityków, jednak wobec wyraźnego ożywienia w gospodarce amerykańskiej gro uwagi mogą przykuwać komunikaty Fed w przyszłym roku. Dzisiejszy komunikat Fed może mieć mniejsze znaczenie, gdyż nie powinien się zbytnio różnić od poprzednich. Należy oczekiwać odwołania do skoordynowanej akcji banków centralnych z 30 listopada mającej na celu zwiększenie płynności, a także ostrzeżenia przed skutkami kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.
Motywem przewodnim na rynkach pozostaje brak apetytu na ryzyko. Optymizm zdaje się wyparowywać z rynku, co może w dalszym ciągu przekładać się na wyprzedaż bardziej ryzykownych aktywów, choć z mniejszym impetem, jako, że część informacji jest już zdyskontowana. Mnożą się spekulacje o dość szybkiej utracie przez Francję ratingu AAA, po tym jak Nicolas Sarkozy przestrzegł przed przywiązywaniem zbytniej wagi do potencjalnej utraty najwyższego ratingu przez kraj. To wydaje się nieuniknione.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Moody's IS przeanalizuje ratingi krajów UE w I kwartale 2012r,ponieważ ubiegłotygodniowy unijny szczyt nie przyniósł ostatecznego rozwiąznia kryzysu zadłużenia w strefie euro.
- PL: Zdaniem Fitch polskie samorządy loklane będą miały na koniec 2011 roku 62-65 mld złotych długu.
- Switz: Prognozy SECO na lata 2011-2013 zakładają dalszy spadek PKB jak i wskaźnika inflacji CPI.
- AU: Ilość rozpoczętych budów spadła w III kwartale o 6,8%.
- NZ: Indeks cen żywności wzrósł w listopadzie o 0,2%.
- E-Z: Główny ekonomista S&P stwierdził, że ryzyko pojawienia się głębokiej recesji w Eurolandzie jest dość duże.
- PL: Z raportu NBP wynika, że kondycja polskich banków jest dobra, a w razie zaostrzenia wymogów kapitałowych skala dokapitalizowania wyniosłaby niecałe 6 mld PLN.
- E-Z: Zdaniem Fitch brak kompleksowego rozwiązania kryzysu sprawia, że wzrosła krótkoterminowa presja na ratingi europejskich krajów.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.