eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeWysoka inflacja w Polsce

Wysoka inflacja w Polsce

2011-12-14 12:42

Wysoka inflacja w Polsce

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na rynkach utrzymuje się niepewność i najprawdopodobniej taki stan rzeczy nie zakończy się zbyt szybko. Inwestorzy nie są przekonani czy decyzje podjęte na ostatnim szczycie UE okażą się efektywne.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Przeważające minorowe nastroje są bodźcem do dalszej wyprzedaży bardziej ryzykownych aktywów. Co więcej, inwestorów nie mogła ucieszyć informacja, że Angela Merkel stanowczo odrzuca pomysł ewentualnego wzmocnienia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego wartego 500 mld EUR i mającego działać już od połowy przyszłego roku w miejsce EFSF. To przyczyniło się do silnej deprecjacji euro i sprowadziło parę EUR/USD na nowe minima lokalne. Sentyment do europejskiej waluty pozostaje fatalny i raczej nie ma szans na to, by szybko się to zmieniło. Czynnikiem ryzyka pozostaje ruch ze strony agencji ratingowych odnośnie europejskich ratingów.

Zgodnie z oczekiwaniami decyzją FOMC główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie i potwierdził, że niskie stopy procentowe zostaną utrzymane do połowy 2013roku. Nie było zbyt wiele zmian w komunikacie Fedu. Lekkie poprawa koniunktury obserwowana w ostatnim czasie utwierdza w przekonaniu, że nie trzeba podejmować nowych działań stymulujących gospodarkę. Federalny Komitet Otwartego Rynku zapewnił jednak, że jest gotów wykorzystać dostępne narzędzia, aby wspierać wzrost gospodarczy, gdy zajdzie taka potrzeba. Nerwowość utrzymująca się na rynkach finansowych spowodowana europejskim kryzysem zadłużenia zagraża bowiem wzrostowi gospodarczemu. Jednocześnie jak na razie zostały stłumione oczekiwania na trzecią rundę ilościowego luzowania polityki monetarnej. Jeśli w najbliższym czasie dane będą pozostawały niejednoznaczne, to stanowisko Fedu w tej kwestii może ulec zmianie.

Podczas gdy w niektórych gospodarkach rozwiniętych zauważalne są tendencje deflacyjne, w Polsce utrzymuje się wysoka inflacja. Dość dużym zaskoczeniem był wtorkowy odczyt inflacji w Polsce. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika cen konsumpcyjnych, jednak nie aż o 0,5% do poziomu 4,8% w listopadzie. Co gorsza, sentyment do polskiej waluty pozostaje słaby. Publikacja odsuwa zatem w czasie perspektywę obniżki stóp procentowych w przyszłym roku przez RPP.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Indeks cen domów (DCLG) spadł w październiku o 0,4% w ujęciu rocznym.
  • UK: Indeks cen detalicznych wzrósł w listopadzie o 0,2% licząc miesiąc do miesiąca i o 5,2% w skali roku.
  • UK: Inflacja CPI wzrosła w listopadzie o 0,2% w ujęciu miesięcznym i wyhamowała do 4,8% z 5,0% rok do roku.
  • UK: Inflacja bazowa CPI w listopadzie wyhamowała do 3,2%w skali roku.
  • GE: Indeks nastrojów gospodarczych w grudniu uplasował się na poziomie -53,8pkt.
  • GE: Indeks bieżących warunków gospodarczych wyniósł w grudniu 26,8pkt. wobec 34,2pkt. w listopadzie.
  • US: Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 0,% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 0,6% po korekcie w październiku.
  • US: Sprzedaż detaliczna bez aut wzrosła w listopadzie o 0,2% wobec 0,6% w październiku.


Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: