Jak podratować świąteczny budżet domowy?
2011-12-16 10:40
Przeczytaj także: Reperujemy budżet domowy po świętach
Do podratowania domowego budżetu Polaków pomocną dłoń chętnie wyciągają banki, oferując kredyty i pożyczki w różnorodnych formach. „Kredyt świąteczny” to jedno z kilku rozwiązań mogących poprawić płynność finansową w tym gorącym okresie. Taki kredyt jest najczęściej szybką pożyczką gotówkową z możliwością rozłożenia spłaty kapitału (i odsetek) na raty. Ofert bankowych owego produktu na rynku finansowym jest wiele, dlatego przed dokonaniem wyboru powinniśmy dokładnie zapoznać się z treścią umowy i warunkami finansowymi. Ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) daje kilka ważnych wskazówek potrzebnych przy podejmowaniu takiej decyzji.
Piotr Salwin (Doradcy24 i Związek Firm Doradztwa Finansowego): Chcąc podratować budżet domowy w gorącym przedświątecznym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na to, co wpływa na cenę pożyczki. Do czynników oddziaływujących na wysokość kosztów ponoszonych przez kredytobiorcę zaliczamy:
- Wysokość oprocentowania. Często reklamy, ulotki, broszury banków kuszą atrakcyjną marżą, przedstawiając najniższą z możliwych, ale większość klientów obowiązywać może marża znacznie wyższa. Zawsze poprośmy o wyliczenie marży (oprocentowania) indywidualnie dla naszej sytuacji.
- Prowizja przygotowawcza. Płaci się ją od kwoty udzielonego kredytu i w zależności od banku wynosić może od kilku do nawet kilkunastu procent. Rozważając konkretny kredyt dokładnie sprawdźmy jaka jest jej wysokość w nim.
- Tzw. cross-selling – oznacza on dla klientów konieczność skorzystania z dodatkowych produktów przy zaciąganiu kredytu, takich jak rachunek bankowy, karta kredytowa, debetowa itp. Jeśli się na nie zdecydujemy możemy np. uzyskać niższą marżę lub prowizję. Zawsze sprawdźmy, czy w ostatecznym rozrachunku korzystanie z tych dodatkowych usług bankowych nie okaże się droższe niż kredyt na standardowych warunkach.
- Ubezpieczenia dodatkowe - należy uważnie sprawdzić, czy wymogiem skorzystania z proponowanej marży jest przystąpienie do ubezpieczeń, będących często dodatkowym kosztem kredytu, np.: polisy na życie, od utraty pracy, pobytu w szpitalu. Tego typu oferty mogą być atrakcyjne, a także przydatne, ale zawsze musimy się na nie świadomie zdecydować.
Przeczytaj także:
Ponad połowa Polaków wyda na świąteczne zakupy powyżej 500 zł
![Ponad połowa Polaków wyda na świąteczne zakupy powyżej 500 zł [© Freepik] Ponad połowa Polaków wyda na świąteczne zakupy powyżej 500 zł](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Boze-Narodzenie/Ponad-polowa-Polakow-wyda-na-swiateczne-zakupy-powyzej-500-zl-263903-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wydatki świąteczne, zakupy świąteczne, Święta, prezenty świąteczne, Boże Narodzenie, wydatki Polaków, zadłużenie gospodarstw domowych, kredyty gotówkowe