Słaby miesiąc na chińskim rynku nieruchomości
2011-12-19 10:59
Listopad był pod względem cen najgorszym w tym roku miesiącem na chińskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Regres cen odnotowano w 49 z 70 monitorowanych przez rząd miastach.
Przeczytaj także: Wielka Brytania: spadek cen mieszkań
Rynki finansowe
Na 9 sesji przed końcem grudnia bilans tego miesiąca na naszym rynku akcji jest mocno ujemny. Znacząco kontrastuje z oczekiwaniami, z jakimi wchodziliśmy w obecny miesiąc. Na bazie historycznych obserwacji miało dojść do mniejszych lub większych zwyżek. W przeszłości było tak w zdecydowanej większości przypadków. Nawet jeśli dochodziło do zniżek, to miały bardzo ograniczony wymiar. Jeśli sytuacja wyraźnie się nie poprawi przez kolejne dni obecny grudzień zapracuje na miano najgorszego w historii. Inwestorzy mają jednak świeżo w pamięci końcówkę listopada, kiedy to notowania na ostatniej sesji miesiąca bardzo mocno podskoczyły i teraz też z każdym dniem nadzieje na taki obrót spraw mogą przybierać na sile.
Takiemu scenariuszowi może jednak przeszkodzić sytuacja na światowych rynkach, która wygląda coraz słabiej. Kluczowe są tu kiepska postawa euro i surowców. Na pierwszy z tych rynków można patrzeć przez pryzmat nierozwiązanych problemów Eurolandu, z którymi wejdziemy w kolejny rok.
Zachowanie rynku towarów jest natomiast odbiciem postrzegania przyszłej koniunktury gospodarczej, które tlący się kryzys na Starym Kontynencie mocno zagraża.
Giełdom nie sprzyja trwający odpływ z nich kapitału. W minionym tygodniu fundusze akcji straciły 9,5 mld USD i był to 4. kolejny tydzień odpływu środków. W przypadku funduszy z grupy EMEA, do których zaliczana jest Polska, ten rok pod względem odpływu kapitału może być gorszy niż 2008, co tłumaczy słabość naszej giełdy zarówno w ostatnich dniach, jak i całej II połowie kończącego się roku.
Rynki nieruchomości
Listopad był pod względem cen najgorszym w tym roku miesiącem na chińskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Regres cen odnotowano w 49 z 70 monitorowanych przez rząd miastach. W październiku spadek dotknął 33 miasta. W listopadzie jedynie w 5 miastach ceny poszły w górę. W największych ośrodkach, Pekinie, Szanghaju, Shenzen i Guangzhou, zniżka cen wyniosła 0,3% w skali miesiąca. To najgorszy wynik 2011 r. Największe spadki sięgały 0,6%.
Natomiast na rynku wtórnym w Pekinie zanotowano obniżkę cen o 0,7% w skali miesiąca, a w Szanghaju o 0,5%.
Aż o 2,7% w dół poszły ceny ofertowe mieszkań w Wielkiej Brytanii w grudniu. W porównaniu z tym samym miesiącem 2010 r. były według Rightmove wyższe o 1,5%. Ten największy nieruchomościowy serwis internetowy na przyszły rok zapowiada zwyżkę o 2%. Do wzrostu ma przyczyniać się głównie ograniczona podaż, która będzie mniejsza o 2/3 w porównaniu z sytuacją z 2007 r.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Tegoroczne odpływy środków z funduszy EMEA, do których zaliczana jest Polska, mogą być rekordowe
- Utrwala się spadkowa tendencja cen na chińskim rynku mieszkaniowym
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie