eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSpadek koniunktury w niemieckim sektorze budowlanym

Spadek koniunktury w niemieckim sektorze budowlanym

2012-01-05 13:12

Grudzień był kolejnym miesiącem słabnięcia koniunktury w niemieckim budownictwie. Wskaźnik PMI dla tej części gospodarki poszedł w dół do 49,3 pkt z 49,9 pkt w listopadzie.

Przeczytaj także: W Chinach utrzymuje się presja na ceny mieszkań

Rynki finansowe


Optymizm z pierwszych notowań w 2012 r., jaki pojawił się na rynkach ryzykownych aktywów, szybko gaśnie. Stare problemy zaczęły wracać, a nieco lepsze od spodziewanych doniesienia o stanie globalnej gospodarki w grudniu, nie były w stanie skompensować obaw przed ich konsekwencjami. Chodzi przede wszystkim o refinansowanie długów państw europejskich oraz możliwości dokapitalizowania banków. Do tego doszło w naszym regionie zamieszanie, jakie wywołały Węgry zmianami w konstytucji ograniczającymi rolę banku centralnego w kształtowaniu polityki pieniężnej. To podtrzymało niekorzystną passę rynków w naszym regionie, wywierając presję na ceny aktywów.

Warszawski parkiet idzie dziś w dół o blisko 2%, wymazując w całości zwyżkę z początku roku. Obligacje są pod presją, ale tracą relatywnie niewiele. Bardziej spada złoty - za dolara trzeba płacić znów wyraźnie ponad 3,5 zł. Coraz więcej wskazuje, że niekorzystne tendencje będą kontynuowane.
Francja sprzedała dziś obligacje za blisko 8 mld euro, ale musiała zaakceptować mniej korzystne warunki finansowania niż na aukcji z 1 grudnia. Znacznie mniejsze było zainteresowanie papierami tego kraju, bo oferty zakupu w relacji do oferty stanowiły 1,64 wobec ponad 3 na poprzedniej aukcji. Wątpliwości pozostawiła wczorajsza aukcja niemieckich obligacji, na której nie rozeszły się wszystkie papiery. W tych warunkach nie dziwi dalsza słabość euro. Spada dziś do 1,283 USD, najniższego poziomu od września 2010 r.

Rynki nieruchomości


W IV kwartale minionego roku sprzedaż apartamentów na Manhattanie spadła o 12% w skali roku. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w kryzysie zadłużeniowym w Europie oraz ograniczonym wzroście zatrudnienia w Nowym Jorku (stopa bezrobocia w tym mieście jest wyższa od tej dla całych USA). Ceny w zawartych w trzech ostatnich miesiącach 2011 r. transakcjach wzrosły o 1,2% w porównaniu z tym samym okresem 2011 r. Mediana ceny wyniosła 855 tys. USD.

Odsetek niewynajętych mieszkań w USA spadł w IV kwartale do 5,2%, najniższego poziomu od 10 lat. Kwartał wcześniej było to 5,6%, a rok wcześniej 6,6%. Średni czynsz podniósł się w skali roku o 2,3%, do 1009 USD.

Grudzień był kolejnym miesiącem słabnięcia koniunktury w niemieckim budownictwie. Wskaźnik PMI dla tej części gospodarki poszedł w dół do 49,3 pkt z 49,9 pkt w listopadzie. Najgorsza sytuacja jest w budownictwie infrastrukturalnym i w segmencie komercyjnym. Natomiast "mieszkaniówka" wciąż odnotowuje niewielki wzrost.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Słabnące euro jest odzwierciedleniem obaw inwestorów przed nasilaniem się kłopotów z zadłużeniem w krajach strefy euro
  • Kolejny miesiąc słabła koniunktura w niemieckim budownictwie

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: