Miejska karta płatnicza od BRE Banku na Śląsku
2012-01-10 09:46
Płatność za parking, przejazd komunikacją publiczną, wejście do muzeum i opłaty w urzędach to wszystko oraz wiele więcej będzie można załatwić przy użyciu Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP). Właśnie podpisano umowę na wdrożenie projektu karty miejskiej z funkcją płatniczą. Za jego realizację odpowiada konsorcjum BRE Banku i Asseco Poland.
Przeczytaj także: Płatnicza Karta Miejska od BRE Banku w Krakowie
Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, odpowiedzialny za komunikację na Śląsku, podpisał umowę z konsorcjum BRE Banku i Asseco Poland, zwycięzcami projektu ŚKUP o łącznej wartości blisko 190 mln. zł. Wdrożenie systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych potrwa 16 miesięcy. Do końca lipca 2013 roku ma zostać wydane pierwsze 385 tys. kart, łącznie w całym okresie trwania projektu - ma ich być 700 tys.W ramach konsorcjum BRE Bank odpowiedzialny będzie za produkcję i personalizację kart, przygotowanie systemu rozliczeniowego dla ŚKUP, dokonywanie rozliczeń pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w systemie oraz obsługę płatności dokonywanych w miejscach publicznych, gdzie wykorzystywana będzie karta. To dla nas ważny projekt, pierwszy na taką skalę w Polsce. Będzie realizowany na dużym obszarze oraz w bardzo krótkim czasie. Wymaga także współpracy i koordynacji prac wielu podmiotów – mówi Przemysław Gdański, członek zarządu BRE Banku ds. bankowości korporacyjnej Wprowadzenie karty ŚKUP będzie ułatwieniem dla mieszkańców Śląska. Wierzymy, że szybko docenią oni korzyści płynące z tego projektu – dodaje.
Asseco Poland wdroży nowoczesny system pobierania opłat we wszystkich pojazdach zarządzanych przez KZK GOP, zainstaluje 109 wielofunkcyjnych automatów biletowych, 232 automaty parkingowe oraz stworzy sieć 1200 punktów akceptacji i doładowań kart. Całość systemu rozliczeniowego ŚKUP zarządzana będzie przez nowoczesne oprogramowanie zainstalowane na serwerach w dwóch centrach przetwarzania danych, dysponujących ogromną mocą obliczeniową. Asseco Poland stworzy również portal internetowy, który umożliwi zarządzanie kartą przez użytkowników systemu. Asseco zdecydowało się na start w projekcie ŚKUP i nie żałujemy tej decyzji. Mamy okazję wdrożyć niezwykle nowoczesne rozwiązanie, unikalne w skali Europy - mówi Wojciech Woźniak, wiceprezes Asseco Poland. Wierzymy, że sukces na Śląsku pozwoli nam na realizację podobnych projektów w innych miastach w Polsce. Wspólnie z BRE Bankiem mamy odpowiedni potencjał i wiedzę, by wprowadzić Polskę na wyższy poziom technologiczny w zakresie usług miejskich. Śląsk przez kilka lat przygotowywał się do tego projektu, a nasze konsorcjum zrobi wszystko, by jak najszybciej wprowadzić nową jakość poprawiającą życie mieszkańcom Śląska.
Mieszkańcy aglomeracji śląskiej dzięki ŚKUP będą mogli skorzystać ze środków komunikacji miejskiej, dokonać opłat za parkowanie, za wstęp do muzeów czy płacić w urzędach. Łącznie będzie można ją wykorzystać w 121 ośrodkach użyteczności publicznej na terenie 21 gmin całego województwa. Oprócz elektronicznej portmonetki (instrument pieniądza elektronicznego ) karta będzie także identyfikatorem jej posiadacza oraz nośnikiem certyfikatu jego podpisu elektronicznego.
Wprowadzenie karty to nie tylko ogromne ułatwienie dla mieszkańców Śląska. Pozwoli nam również badać preferencje pasażerów na temat poszczególnych połączeń, a to pozwoli szybko dostosowywać system komunikacji publicznej do potrzeb jej użytkowników – mówi Roman Urbańczyk, przewodniczący zarządu KZK GOP.
Całkowity koszt wdrożenia i utrzymania projektu Karty do 2018 r. ma wynieść około 190 mln zł. KZK GOP otrzyma istotną część środków na realizację projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Śląska Karta Usług Publicznych to kolejne innowacyjne rozwiązanie wdrażane przez bankowość korporacyjną BRE Banku. Niedawno przy współpracy BRE Banku ruszył projekt Krakowskiej Karty Miejskiej. Wcześniej bank wdrożył między innymi Karty Kibica w Kielcach oraz Szczecinie, wydawał też karty w ramach Open’er Festiwal. W październiku BRE Bank wydał stu-tysięczną kartę pre-paid. Z takiej usługi skorzystało już ponad 400 przedsiębiorstw.
Przeczytaj także:
Płatnicze Karty Miejskie mBank w Bydgoszczy
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)