Spadek PKB Niemiec
2012-01-11 13:37
idm © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Pomogły również zapewnienia agencji Fitch, że nie spodziewa się w tym roku obniżki ratingu Francji z najwyższego poziomu. Z drugiej strony istnieje zagrożenie, że oceny wiarygodności kredytowej krajów (takich jak Włochy i Hiszpania), które znajdują się na liście obserwacyjnej mogą zostać ścięte. Co więcej pod koniec tego tygodnia może znów wrócić sprawa kryzysu zadłużenia w strefie euro związana z planowana aukcją włoskich i hiszpańskich obligacji. Do rozwiązania pozostaje również kwestia grecka. Należy oczekiwać, że Grecja zostanie odcięta od nowego finansowania w sytuacji gdy nie osiągnie porozumienia z prywatnymi wierzycielami, co jasno dała do rozumienia kanclerz Merkel. Sprawa nie wygląda zbyt ciekawie, biorąc pod uwagę, że zakładana wcześniej 50% redukcja długu będzie obecnie najprawdopodobniej niewystarczająca.Na rynku walutowym euro pozostaje dość stabilne. Słabsze dane z Niemiec nt. PKB nie mają jak na razie przełożenia na kurs eurodolara. Niemiecki Produkt Krajowy Brutto skurczył się w czwartym kwartale 2011 roku o około 0,25%, a w wzrost w ujęciu rocznym był niższy niż w 2010 roku. Takie dane z najsilniejszej europejskiej gospodarki nie napawają optymizmem. Tym samym rośnie ryzyko recesji. Nieco lepsze sygnały mogą natomiast napłynąć znów zza oceanu. Dzisiaj Fed opublikuje Beżową Księgę. Mając na uwadze lepsze dane napływające w ostatnim czasie z USA, w raporcie należy spodziewać się bardziej pozytywnego obrazu amerykańskiej gospodarki, co na pewno pomogłoby w podtrzymaniu wzrostów na rynkach akcji. Co więcej, już wczoraj w optymistycznym tonie wypowiedzieli się prezesi Fed z San Francisco (Williams) i Cleveland (Pianalto) na temat możliwej aktywnej polityki banku mającej na celu dalszą stymulację gospodarki.
Na rynku krajowym RPP poinformuje o swojej decyzji w sprawie stóp procentowych. Analitycy oczekują, że stopa zostanie utrzymana na poziomie 4,5%. Inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie, a złoty jest wciąż słaby. Pomimo perspektyw spowolnienia dynamiki gospodarczej w najbliższych miesiącach, komunikat Rady powinien zostać jastrzębi.
Najważniejsze wiadomości
- GE:W 2011 roku PKB Niemiec wzrósł o 3,0% wobec wzrostu o 3,6% w 2010 roku. W ujęciu kwartalnym, w IV kwartale 2011 roku PKB skurczył się o około 0,25%.
- JP: Według wstępnych danych indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w listopadzie do 92,9pkt.
- Chiny: Eksport Chin wzrósł w grudniu o 13,4% rok do roku, a import o 11,8%.
- Chiny: W grudniu nadwyżka handlowa Chin nieoczekiwanie wzrosła do 16,5 mld USD z 14,5 mld USD miesiąc wcześniej.
- US: Alcoa, największy producent aluminium w USA, zanotowała w IV kwartale 2011 roku aż 193 mln dolarów straty, co w przeliczeniu na jedną akcję daje stratę w wysokości 18 centów na jedną akcję.
- E-Z: Fitch Ratings nie spodziewa się, by miał w tym roku obniżyć rating Francji z najwyższego poziomu "AAA", natomiast oceny wiarygodności kredytowej krajów, które znajdują się na liście obserwacyjnej, jak Włochy
- Grecja: Sprzedaż 6-miesięcznych greckich bonów wyniosła 1,625 mld EUR przy rentowności 4,9%.
- Węgry: We wtorek 10 stycznia 2012 roku Węgry sprzedały 3-miesięczne bony skarbowe o wartości 45 mld HUF. Średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 7,98%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)