Spadki cen na chińskim rynku mieszkaniowym
2012-01-18 13:56
Dla chińskiego rynku mieszkaniowego grudzień był pod względem zmiany cen najgorszym miesiącem minionego roku. Jedynie 2 z 70 monitorowanych przez władze odnotowały zwyżki cen w skali miesiąca.
Przeczytaj także: Wielka Brytania: spadek cen mieszkań
Rynki finansowe
Wyraźnie utrzymują się dobre nastroje na rynkach ryzykownych aktywów mimo tego, że pojawiają się kolejne negatywne sygnały. Bank Światowy najmocniej od 3 lat obniżył projekcje wzrostu gospodarczego na świecie na ten rok. Globalna gospodarka ma rosnąć o 2,5% wobec zakładanych w połowie minionego roku 3,6%. PKB strefy euro ma się obniżyć o 0,3% wobec poprzednio zakładanego wzrostu o 1,8%. Tempo rozwoju amerykańskiej gospodarki zostało obniżone z 2,9% do 2,2%. Według szacunków Banku Światowego globalny wzrost gospodarczy w 2011 r. wyniósł 2,7%, a rok wcześniej 4,1%. Trudno traktować rewizję prognoz Banku Światowego jako przełom w postrzeganiu gospodarek, a raczej jest to dostosowanie szacunków do rzeczywistości. Równocześnie jednak Bank Światowy zwraca uwagę na ważne zjawisko, jakim jest większa wrażliwość niż w 2008 r. rynków wschodzących na ewentualne odnawianie się kryzysu gospodarczego. Chodzi o to, że państwa rozwinięte nie mają tym razem możliwości wspierania koniunktury wydatkami budżetowymi.
Inwestorzy widzą przy tym determinację w walce z kryzysem, czego kolejnym dowodem są zapowiedzi zwiększenia możliwości pożyczkowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To oznaczałoby wzmacnianie buforów zabezpieczających przed ewentualnymi kłopotami wynikającymi z bankructwa Grecji, czy coraz słabszych ocen wiarygodności europejskich gospodarek. Wzrost możliwości kredytowych ma sięgnąć 1 bln USD, na co złożyć mają się głównie Japonia, kraje BRIC oraz eksporterzy ropy naftowej.
Rynki nieruchomości
Dla chińskiego rynku mieszkaniowego grudzień był pod względem zmiany cen najgorszym miesiącem minionego roku. Jedynie 2 z 70 monitorowanych przez władze odnotowały zwyżki cen w skali miesiąca. W aż 52 natomiast doszło do spadku cen. W dalszym ciągu mamy jednak do czynienia z minimalnymi zmianami. W przypadku nowych mieszkań w Pekinie zniżka wyniosła 0,1%, w Szanghaju 0,3%. Większy regres miał miejsce na rynku wtórnym. W Pekinie ceny poszły w dół o 0,8%, a w Szanghaju o 0,4%. Potwierdzają się zatem publikowane wcześniej dane prywatnej firmy, jaką jest SouFun, prowadzącej największy w Chinach serwis nieruchomościowy.
Dziś poznamy styczniowy indeks aktywności amerykańskiego rynku nieruchomości. Oczekiwane jest poprawienie się warunków 4. miesiąc z kolei, ale jednocześnie w dalszym ciągu mają utrzymać się niekorzystne uwarunkowania. Wskaźnik NAHB ma pójść w górę o 1 pkt, do 22 pkt.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Potwierdza się łagodna presja spadkowa na ceny nieruchomości mieszkaniowych w Chinach
- W postrzeganiu rzeczywistości przez inwestorów dominuje wciąż optymistyczne nastawienie
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)