Płatności kartą Visa w Europie 2011
2012-01-19 13:30
Przeczytaj także: Visa: 100 mln euro na płatności bezgotówkowe
Przyszłość płatności
O znacznym postępie osiągniętym przez Visa Europe w zakresie innowacji w 2011 r. świadczą: 30 mln wydanych kart zbliżeniowych, pierwsze wdrożenia usług płatności mobilnych, w tym wprowadzenie w październiku ub.r. usług płatności osobistych i powiadomień o transakcjach Visa. Realizując swoją wizję przyszłości płatności (Visa’s Future of Payments) organizacja Visa Europe dokonała również strategicznych inwestycji w zakup akcji firm Monitise i Beyond Analysis.
Według przewidywań Visa Europe, w 2012 r. liczba zbliżeniowych kart Visa w Europie osiągnie poziom 50 mln; wprowadzone zostaną także na skalę komercyjną smartfony umożliwiające dokonywanie zakupów w punkcie sprzedaży. W drugiej połowie roku zadebiutuje nowa usługa Visa Europe: elektroniczny portfel do zakupów w handlu internetowym.
Wyniki finansowe
Visa Europe jest organizacją nie nastawioną na zysk; jako stowarzyszenie banków działa w oparciu o model niskich kosztów. Całkowite przychody Visa Europe przekroczyły 1 bln euro w skali całego roku. Po odjęciu wydatków inwestycyjnych, dokonanych w celu realizacji wizji przyszłości płatności Visa Europe (Visa’s Future of Payments), dało to zysk przed opodatkowaniem na poziomie 241 mln euro. Kwota ta zasiliła pozycję „kapitały i rezerwy”, które tym samym wzrosły do 738 mln euro.
Polska
W ciągu 12 miesięcy obrachunkowych (do końca września 2011 r.) liczba płatności dokonanych polskimi kartami Visa osiągnęła blisko 650 mln (wzrost o 18,3%), co oznacza ich wyraźnie szybszy wzrost niż wynoszący 11,1% przyrost liczby transakcji ogółem, czyli łącznie z wypłatami z bankomatu (do ponad 1,1 mld). Z kolei wartość płatności kartami Visa zwiększyła się o 14,3% podczas gdy wartość obrotów ogółem wzrosła o 7,4%.
Najszybciej rozwijały się płatności bezgotówkowe kartami debetowymi, których liczba przekroczyła pół miliarda (wzrost o 22,6%) a wartość realizowanych nimi transakcji osiągnęła prawie 10,8 mld euro (wzrost o 18,1%). Pomimo znaczącego rozwoju obrotów bezgotówkowych kartami Visa pod względem ich udziału w obrotach ogółem realizowanych kartami, Polska jest jednak nadal wyraźnie poniżej średniej europejskiej.
„Visa Europe jest zaangażowana na wielu płaszczyznach w realizację ważnego gospodarczo i społecznie dla Polski celu, jakim jest rozwój wygodnych, bezpiecznych i nowoczesnych płatności bezgotówkowych, które powinny być dostępne wszystkim grupom społecznym, w tym osobom mieszkającym poza większymi miastami. Potrzeba jest zarówno wielu nowych miejsc, gdzie można zapłacić kartą, jak i upowszechniania nowych technologii na miarę XXI wieku, takich jak płatności zbliżeniowe czy mobilne” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację. „Po to, by ten cel można było zrealizować, należy również dbać o zapewnienie równowagi czterostronnego systemu płatniczego, tak by zarówno banki były zainteresowane wydawaniem kart, jak i detaliści – akceptacją płatności kartami. Dlatego Visa Europe, jako jedyna organizacja kartowa, aktywnie uczestniczy w pracach prowadzonych pod egidą Narodowego Banku Polskiego, mających wypracować konsensus w tym zakresie” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.
Przeczytaj także:
Terminale POS w natarciu
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
płatności bezgotówkowe, transakcje bezgotówkowe, płatności kartą, transakcje kartą, Visa Europe, Visa, karty Visa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)