Płatności kartą Visa w Europie 2011
2012-01-19 13:30
Przeczytaj także: Visa: 100 mln euro na płatności bezgotówkowe
Kluczowe znaczenie dla przyśpieszenia rozwoju płatności bezgotówkowych ma rozszerzenie sieci akceptacji, której poziom rozwoju plasuje Polskę prawie na samym końcu w Europie. W 2010 r. został rozpoczęty program Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który ma doprowadzić do podwojenia (do 400 tys. do końca 2015 r.) liczby placówek handlowo-usługowych przyjmujących płatności kartami wszystkich systemów. W ramach Programu nakierowanego głównie na małych i średnich detalistów działających w mniejszych miastach i na terenach wiejskich, uruchomiono już ponad 60 tys. terminali w ponad 50 tys. placówek usługowo-handlowych. Program znacznie zwiększył już także dostępność usług akceptacji kart dla detalistów, m.in. poprzez coraz szersze oferowanie terminali przez banki obsługujące małe i średnie firmy usługowo-handlowe. Wspiera także unowocześnianie sieci poprzez m.in. zakładanie nowoczesnych terminali obsługujących karty z mikroprocesorem EMV, w tym także – coraz częściej – z dodatkową funkcją zbliżeniową.
Obecnie w standardzie EMV w Polsce działa już ponad 80% terminali płatniczych w placówkach usługowo-handlowych i niemal 100% bankomatów w całym kraju. Ponad 75% spośród ponad 21 mln kart Visa wydanych w Polsce to karty z mikroprocesorem w standardzie EMV. Standard ten zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa – współczynnik transakcji nieuprawnionych zawieranych kartami Visa w Polsce jest przeszło dziesięciokrotnie niższy od średniej europejskiej wynosząc 0,003%, czyli trzy eurocenty na każdy tysiąc euro wartości transakcji. Standard EMV pozwala również wprowadzać nowe rozwiązania w sferze płatności, takie jak karty Visa z funkcją zbliżeniową, których wydano w Polsce już prawie 6 milionów. Tymi kartami można obecnie płacić w Polsce w ponad 40 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe, które również umożliwiają płatności zbliżeniowe telefonami NFC wyposażonymi w aplikację Visa payWave. Obecnie w Polsce dla płatności zbliżeniowych dokonywanych smartfonami są prowadzone testy konsumenckie, w których aplikacja Visa payWave została umieszczona bądź to na karcie SIM (Bank Zachodni WBK), bądź na akcesoriach dla telefonu iPhone (mBank i MultiBank). W tym roku będą miały miejsce w Polsce kolejne wdrożenia płatności mobilnych Visa, w tym wykorzystujące karty SIM oraz karty pamięci microSD.
W styczniu br. został uruchomiony nowy serwis internetowy dla użytkowników kart Visa w Polsce, który oferuje specjalne oferty i rabaty popularnych marek handlowych. Polska jest drugim krajem po Wielkiej Brytanii, gdzie taki serwis został uruchomiony.
W ub. roku po raz pierwszy do zespołu ok. 50 zawodników na świecie tworzących Team Visa (wśród których jest m.in. pływak Michael Phelps) zostali zaproszeni polscy sportowcy. Ze wsparcia systemu płatniczego Visa Europe w drodze na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Londyn 2012 korzysta czwórka polskich sportowców: pływaczka Otylia Jędrzejczak, olimpijska i paraolimpijska tenisistka stołowa Natalia Partyka, płotkarz Marek Plawgo oraz tyczkarz Paweł Wojciechowski, który latem 2011 r. zdobył złoty medal w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Daegu w Korei Południowej.
Przeczytaj także:
Terminale POS w natarciu
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
płatności bezgotówkowe, transakcje bezgotówkowe, płatności kartą, transakcje kartą, Visa Europe, Visa, karty Visa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)