Presja cenowa na brytyjskim rynku mieszkaniowym
2012-01-20 12:50
Kolejne dane z brytyjskiego rynku mieszkaniowego wskazują na utrzymującą się na nim presję cenową. Wskaźnik Knight Frank/Markit HPSI spadł w tym miesiącu 19. raz z kolei.
Przeczytaj także: Spadki cen na chińskim rynku mieszkaniowym
Rynki finansowe
Wszystko wskazuje na to, że kończący się tydzień dla inwestujących na warszawskim parkiecie będzie najlepszy w tym roku. Po 3 tygodniach, które nie przynosiły praktycznie żadnych zmian, WIG poszedł w górę o około 3%. Wszystko za sprawą wzrostu globalnego apetytu na ryzyko. Na świecie sprzyjały doniesienia związane z wynikami amerykańskich spółek za IV kwartał, które w większości nie rozczarowują, a w wielu wypadkach wypadają lepiej od oczekiwań. Kolejnymi przykładami są IBM oraz Microsoft. Jednocześnie jednak obie te firmy przekroczyły dość nieznacznie prognozy, pokazując, że nie jest już tak łatwo, jak w poprzednich kwartałach osiągać rezultaty, jakie były zapowiadane zanim zaczęto obniżać prognozy.
Wymowny jest styczniowy odczyt indeksu PMI dla chińskiego przemysłu. Poprawa, jaka nastąpiła była symboliczna. Wskaźnik podniósł się z 48,7 pkt do 48,8 pkt i kolejny miesiąc pozostał w obszarze wskazującym na spowolnienie w tej sferze gospodarki. Odczytywanie tych danych przez inwestorów nie jest jednoznaczne - z jednej strony widzą, że poprawa koniunktury gospodarczej nie będzie łatwa, z drugiej strony, zwiększają się nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w Chinach, co jest pozytywnie odbierane.
Dziś kolejne grudniowe dane z naszej gospodarki. Poznamy inflację bazową oraz wskaźniki koniunktury GUS. Produkcja przemysłowa oraz budowlano-montażowa wypadły pozytywnie, kompensując obrazowi naszej gospodarki niskie tempo wzrostu realnego funduszu płac.
Popołudniowym wydarzeniem będzie publikacja wyników za ostatnie 3 miesiące 2011 r. przez General Electric, firmę traktowaną jako amerykańska gospodarka w pigułce ze względu na wszechstronność działalności. Zapewne to zdecyduje o tym, czy na koniec tygodnia pojawi się większa realizacja zysków z akcji.
Rynki nieruchomości
Kolejne dane z brytyjskiego rynku mieszkaniowego wskazują na utrzymującą się na nim presję cenową. Wskaźnik Knight Frank/Markit HPSI spadł w tym miesiącu 19. raz z kolei. Tempo zniżki było podobne jak w grudniu. Około 5% gospodarstw domowych wskazywało na wzrost bieżących cen, a około 19% na ich spadek. Wskaźnik ukształtował się na poziomie 43,2 pkt wobec 43,3 pkt w grudniu. 50 pkt oznacza utrzymanie się cen na niezmienionym poziomie. Pogorszyło się również postrzeganie cen w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Wskaźnik je obrazujący obniżył się z 49,7 pkt do 49,3 pkt. Pierwszy raz od maja 2010 r. zdarzyło się, że ten wskaźnik 2 kolejne miesiące pozostawał poniżej 50 pkt.
Pewne rozczarowanie przyniosły grudniowe dane o liczbie rozpoczętych budów w USA w grudniu. Doszło do spadku o 4,1% w porównaniu z listopadem. Do regresu przyczyniło się przede wszystkim budownictwo wielorodzinne. Liczba wydanych pozwoleń na budowę prawie zmieniła się symbolicznie.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Styczniowy PMI dla chińskiego przemysłu pokazuje, że o poprawę koniunktury gospodarczej nie będzie łatwo
- Liczba rozpoczętych budów w USA w grudniu tonuje nadzieje na szybkie odrodzenie tamtejszego rynku mieszkaniowego
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)