Oszczędzanie na emeryturę w IKZE
2012-01-26 10:17
Przeczytaj także: Emerytury: III filar, czyli PPE, IKE i IKZE
W przypadku IKE kwota wpłat jest stała i to dla wszystkich. Stanowi ją trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. W minionym roku kwota ta wynosiła 10.077 zł, a w bieżącym jest to 10. 578 zł
Wypłata z IKZE dopiero po 65. roku życia
Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje wyłącznie w dwóch przypadkach. Po pierwsze na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat i pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych, a także w przypadku śmierci oszczędzającego na wniosek osoby uprawnionej.
Dla IKE drugi z przypadków jest identyczny, ale pierwszy nieco się różni. Przy Indywidualnych Kontach Emerytalnych wypłata z nich środków następuje też na wniosek oszczędzającego, ale wcześniej niż z IKZE, bo po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia, a dodatkowo po spełnieniu dwóch warunków: dokonywania wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.
Gdzie po IKZE?
Wszyscy, którzy pragną otworzyć Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i/lub Indywidualne Konto Emerytalne mogą tego dokonać poprzez zawarcie i podpisanie umowy z jednym z pięciu rodzajów podmiotów: funduszem inwestycyjnym, dobrowolnym funduszem emerytalnym prowadzonym przez powszechne towarzystwo emerytalne, tym prowadzącym działalność maklerską (domy maklerskie i banki posiadających swoje biuro maklerskie), z zakładem ubezpieczeń na życie lub z bankiem. W przypadku podmiotu prowadzącego działalność maklerską będzie to umowa o świadczenie usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych i prowadzenie rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego, w przypadku zakładu ubezpieczeń umowa ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, a w przypadku banku umowa o prowadzenie rachunku bankowego.
Marek Nienałtowski
Dom Kredytowy Notus S.A.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)