Słabe dane makroekonomiczne z USA
2012-02-01 11:23
idm © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Nie najlepsze dane opublikowane zostały również z rynku nieruchomości. To przyczyniło się do przeceny zagranicznych indeksów akcji oraz przełożyło się na wzrost awersji do ryzyka. W efekcie, pomimo porannego umocnienia, europejska waluta zaczęła istotnie tracić na wartości i w konsekwencji zostało ustanowione nowe minimum lokalne.Z kolei dzisiaj pozytywnie zaskoczyły dane z Chin, Polski i Europy. Aktywność chińskiego sektora przemysłowego nieoczekiwanie wzrosła w styczniu do poziomu 50,5pkt. Z kolei w Polsce wskaźnik PMI wzrósł po raz pierwszy od października 2011 roku i był to trzeci największy wzrost w historii badań. To wpisuje się dość dobrze w ostatnie optymistyczne wypowiedzi Marka Belki dotyczące prognoz wzrostu PKB na 2012 rok. Polska waluta ma się dobrze. Ponadto GUS poinformował wczoraj, że oczekiwania inflacyjne wzrosły w styczniu 2012 roku do 5,2%r/r, co jeszcze bardziej zmniejsza oczekiwania na rychłe obniżki stóp procentowych. Co więcej, krajową walutę wspierają działania BGK na rynku. Waluta europejska zyskuje również na wartości za sprawą wyższych odczytów indeksów PMI z sektora przemysłowego Niemiec i strefy euro. Dobre dane pozwolą eurodolarowi zniwelować cześć wczorajszych spadków.
Grecki rząd jest coraz bliżej końca negocjacji z prywatnymi inwestorami w sprawie umorzenia długu kraju. Z nieoficjalnych informacji wynika, że porozumienie mogłoby być ogłoszone już dzisiaj. Zdaniem Evangelosa Venizelosa prywatni wierzyciele mogą nawet ponieść ponad 70% stratę na greckich obligacjach.
Wydarzeniem dnia będzie publikacja indeksu aktywności w sektorze przemysłu w USA. Analitycy oczekują, że indeks ISM wzrośnie w styczniu do poziomu 54,5pkt. Gdyby okazało się jednak, że odczyt indeksu negatywnie rozczaruje, to może rodzić obawy o trwałość ożywienia gospodarczego w USA i z pewnością przyczyniłoby się do schłodzenia nastrojów rynkowych. Gro uwagi również skupia raport ADP na temat zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym, będący prognostykiem piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Nastroje na rynku będą również kształtować aukcje portugalskich bonów skarbowych oraz niemieckich 10-letnich obligacji skarbowych.
Najważniejsze wiadomości
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)