eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeUSA - słabsze dane (na razie) bez wpływu na rynki akcji

USA - słabsze dane (na razie) bez wpływu na rynki akcji

2012-02-01 12:35

USA - słabsze dane (na razie) bez wpływu na rynki akcji

xtb © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Amerykańska gospodarka od kilku miesięcy jest na ścieżce ożywienia, co do tego nie ma już wątpliwości. Pytanie czy ożywienie to nie będzie słabsze niż oczekują inwestorzy - dane regionalne z USA dają w tej kwestii pierwsze sygnały ostrzegawcze. Z kolei w Europie wstępne dane sugerowały pewną poprawę sytuacji gospodarczej (choć z dużo niższego punktu). Dziś indeksów PMI, które pozwolą na lepszą ocenę tych tendencji.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Rynki akcji – amerykańska gospodarka łapie zadyszkę?

Dane z amerykańskiej gospodarki zaskakiwały pozytywnie od kilku miesięcy. Bez wątpienia jej kondycja okazała się wyraźnie lepsza niż oczekiwano w trzecim kwartale, kiedy istniały obawy, iż turbulencje na rynkach finansowych będą miały poważniejszy wpływ na aktywność ekonomiczną. Tymczasem wzrost gospodarczy nieco przyspieszył, pomimo wysokich cen ropy.

Ostatnie publikacje sugerują jednak, iż to ożywienie przestaje przyspieszać. Pierwszy raz sugerowaliśmy to po publikacji danych o aktywności w rejonie Filadelfii, wczoraj kolejną wskazówką okazał się Chicago PMI (spadek z 62,2 do 60,2 pkt.). Do tego napłynęły gorsze dane o nastrojach konsumenckich.

Dane o aktywności w USA są nadal bardzo dobre, jednak należy patrzeć na nie przez pryzmat tego, co dyskontują rynki. Kiedy we wrześniu pojawiały się pierwsze zaskoczenia rynki akcji reagowały bardzo pozytywnie. Od tego czasu jednak akcje w USA podrożały średnio o ok. 20% i na ten moment dyskontują już bardzo optymistyczny obraz ekonomiczny. Wspominaliśmy nawet, iż konsensus rynkowy zakłada, iż zyski spółek z indeksu S&P500 będą rosły w tempie 14% rocznie w tym roku i niewiele mniej w przyszłym, co będzie bardzo trudne do osiągnięcia. Dlatego nawet dane sugerujące, iż ożywienie nieco hamuje, mogą się okazać dobrym pretekstem do przeceny. Dziś kluczowym wskazaniem z USA będzie indeks ISM.

Jak na razie to co obserwujemy w USA to niewielka realizacja zysków. Kluczowe wsparcia – poziom 1289 pkt. oraz linia poprowadzona po minimach z listopada i grudnia ub.r. nie zostały przetestowane. Dopiero ich pokonanie byłoby sygnałem do większej korekty.

EUR/USD – RGR na H4

We wczorajszym komentarzu porannym (http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr311211.pdf) pisaliśmy o ważnej linii trendu na wykresie 4-godzinnym, wspierającej krótkoterminowy ruch wzrostowy. Linia ta została przełamana i rynek przystąpił do testu wsparcia 1,3075. Jeśli i tu niedźwiedzie odniosą sukces, kurs pary powinien zniżkować do 1,2880.

W kalendarzu – indeksy PMI, raport ADP

Pierwszy roboczy dzień miesiąca to tradycyjnie seria indeksów aktywności w przemysłach najważniejszych gospodarek. W nocy finalny PMI został opublikowany dla Chin (bez zmian wobec opublikowanej wcześniej wartości 48,8 pkt.), o 9.00 dane z Polski (konsensus 49,4 pkt.), o 9.30 poznamy dane ze Szwajcarii (konsensus 51,4 pkt.), o 9.48 z Francji (48,5 pkt.), o 9.53 z Niemiec (50,9 pkt.), o 9.58 z całej strefy (48,7 pkt.), o 10.28 z Wielkiej Brytanii (49,9 pkt.), zaś o 16.00 z USA (54,4 pkt.). Dodatkowo w USA raport ADP (14.15, konsensus +185 tys.) oraz aukcje długu: portugalskie bony i niemieckie 10-latki.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: