eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeW oczekiwaniu na komunikat Rady Polityki Pieniężnej

W oczekiwaniu na komunikat Rady Polityki Pieniężnej

2012-02-08 11:28

W oczekiwaniu na komunikat Rady Polityki Pieniężnej

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Problem wypłaty drugiej transzy pomocy i restrukturyzacji greckiego zadłużenia wciąż pozostaje nierozwiązany. Co prawda premier Papdemos spotkał się wczoraj z przedstawicielami prywatnych inwestorów, ale spotkanie z szefami partii zostało ostatecznie przełożone na dzisiaj.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Inwestorzy wciąż liczą na rychłe wypracowanie porozumienie, które pozwoli Grecji uniknąć niewypłacalności. Rynki jak na razie zdają się jednak nie przejmować całą tą sytuacją. Nie jest obserwowany wzrost awersji do ryzyka. Zagraniczne indeksy akcji kontynuują zwyżki, natomiast euro zyskuje na wartości.

W swym wczorajszym wystąpieniu przed senacką Komisją Budżetową Bernanke nie zaskoczył rynków nowymi tezami. W dalszym ciągu Fed jest zdeterminowany do stymulacji gospodarki poprzez utrzymanie bardzo niskich stóp procentowych. Pomimo dobrych danych z rynku pracy opublikowanych w miniony piątek, Rezerwę Federalną przede wszystkim niepokoi wysoka stopa długoterminowego bezrobocia. Choć koniunktura wyraźnie się poprawiła, zdaniem Bernanke ożywienie jest wciąż zbyt wolne. Przemówienie szefa Fed było impulsem do wyłamanie się górą z zakresu konsolidacji na EUR/USD.

Uwagę inwestorów oprócz kwestii greckiej powinna dzisiaj przykuwać komunikat RPP po decyzji w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie. Wśród członków Rady coraz częściej słychać głosy za możliwym wzrostem kosztu pieniądza w najbliższych miesiącach, jeśli presja inflacyjna utrzyma się, a dane makroekonomiczne napływające z polskiej gospodarki pozostaną dobre. Zasadniczą kwestią pozostaje to, czy jastrzębia retoryka zostanie podtrzymana? Złoty silnie zyskał na wartości od początku tego roku za sprawą poprawy nastrojów na rynkach globalnych. Oscylatory wskazują na duże wykupienie rynku złotego, co w przypadku bardziej łagodnego komunikatu może być symptomem do ruchu korekcyjnego na złotym.

Najważniejsze wiadomości

  • GE:Zamówienia w przemyśle Niemiec wzrosły w grudniu o 1,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec spadku o 4,9% po korekcie miesiąc wcześniej.
  • GE: Produkcja przemysłowa w grudniu spadła o 2,9% w ujęciu miesięcznym oraz wzrosla o 0,9% w skali roku.
  • GE: W grudniu wyrównany sezonowo eksport spadł o 4,3% w skali miesiąca, zaś import zmniejszył się o 3,9%.
  • US: Zdaniem Bernanke sytuacja na amerykańskim rynku pozostaje trudna.
  • E-Z: Spotkanie greckich polityków na temat warunków otrzymania nowej transzy pomocy finansowej zostało przełożone na środę.
  • GE: Nadwyżka w bilansie handlowym w grudniu zmniejszyła się do 13,9 mld euro z 14,9 mld po korekcie w listopadzie.
  • Switz: Tymczasowy prezes SNB, Thomas Jordan powiedział, ze SNB może kupować nieograniczone ilości walut, by bronić CHF przed umocnieniem i przekroczeniem minimalnego kursu wymiany.
  • PL: Na koniec stycznia 2012 roku oficjalne aktywa rezerwowe NBP wzrosły do 76,02 mld euro z 75,72 mld euro na koniec grudnia.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: