Wykluczenie finansowe seniorów
2012-02-16 09:10
Przeczytaj także: Kredyt gotówkowy dla emerytów w Getin Banku
Finansowe wykluczenie spowodowane jest też częściowo wykluczeniem cyfrowym starszych osób. Według Raportu Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ , z Internetu w Polsce korzysta tylko 18% osób z tej grupy wiekowej. W sytuacji, gdy wiele usług bankowych jest dostępnych właśnie przez Internet, tak niski poziom wykorzystywania tego medium jest ważną przyczyną pozostawania na marginesie bankowości przez osoby starsze.
Bankowcy stawiają na seniorów
Czy seniorom w ogóle opłaca się korzystanie z produktów bankowych? Według ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego tak i jako przykład podają korzyści płynące z posiadania konta oszczędnościowego - Emeryci przecież, tak jak my, osoby aktywne zawodowo, płacą rachunki: za gaz, prąd, czynsz itd. Jeśli nie posiadają bankowego konta, robią to zazwyczaj na poczcie. W takiej sytuacji do każdej opłaty doliczana jest prowizja, nawet po kilka złotych od rachunku – stwierdza Renata Gwoździewicz-Pęcherzewska, Powszechny Dom Kredytowy S.A. i ZFDF. Ekspert podkreśla, że gdyby seniorzy korzystali z rachunków bankowych, mogliby koszty takich przelewów zredukować do zera. Zwraca jednak uwagę, że transakcja musiałaby się odbywać przez Internet, gdyż zlecanie go w oddziale bankowym pociągałoby jednak za sobą pewne opłaty.
Coraz częściej banki, rywalizując o swoich klientów wśród grupy seniorów, wprowadzają różne promocje, które mają zachęcić do korzystania z ich usług. Bankowcy kuszą obniżkami marży czy też brakiem prowizji przy udzielanych pożyczkach, dostawą gotówki do domu, upraszczają procedury kredytowe, a także dodają różne gratisy np. w postaci prenumeraty gazet popularnych wśród tej grupy wiekowej.
Zdarza się też, że banki wyciągają rękę do osób starszych korzystających Internetu. Sprowadza się to do wprowadzania ułatwień w użytkowaniu strony internetowej banku, jak np. powiększania czcionki czy odtwarzacze mp3 wbudowane w stronę, które „czytają” dane fragmenty.
Jak podkreśla Renata Gwoździewicz-Pęcherzewska (PDK S.A., Związek Firm Doradztwa Finansowego), trzeba pamiętać, że nie każdy senior, który zgłasza się do banku po kredyt otrzyma go. – W procedurach kredytowych dla osób starszych zazwyczaj wprowadzany jest limit wieku – 75 lub 80 lat. To znaczy, że osobie powyżej tej granicy wiekowej instytucje finansowe nie udzielą kredytu, gdyż jest to dla nich zbyt ryzykowne – dodaje ekspert ZFDF.
Oferta polskich banków skierowana do seniorów jest wciąż bardzo uboga. Jedynie kilka banków świadczy usługi dedykowane tylko seniorom. Jednak postępujące się starzenie społeczeństwa wymusi na tych instytucjach rozwój produktów dla tego segmentu, a także upatrywanie w tej grupie wiekowej klientów strategicznych dla swych produktów.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)