Rynek kredytowy I kw. 2012
2012-02-16 13:54
Przeczytaj także: Rynek kredytowy II kw. 2011
W ujęciu netto do czynników zmniejszających popyt na kredyty banki zaliczyły wyłącznie zaostrzenie warunków kredytowych (procent netto około -12%). Zdaniem ankietowanych banków, pozostałe czynniki nie miały istotnego wpływu na zmiany popytu na kredyty dla przedsiębiorstw.
Z opinii banków wynika, że w I kwartale 2012 r. zaostrzenie polityki kredytowej dotyczyć będzie wszystkich kategorii kredytów dla przedsiębiorstw. Największy odsetek banków przewiduje zaostrzenie w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno w przypadku kredytów krótkoterminowych, jak i długoterminowych (procent netto odpowiednio około -20% i około -40%). W segmencie dużych przedsiębiorstw oczekiwania zaostrzenia polityki kredytowej dotyczą przede wszystkim kredytów długoterminowych (procent netto około -15%).
Banki przewidują wzrost popytu na kredyty krótkoterminowe w I kwartale 2012 r. W ujęciu netto odpowiedzi takiej udzieliło 26% banków w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw oraz około 22% banków w przypadku dużych przedsiębiorstw. W odniesieniu do kredytów długoterminowych około 14% banków oczekuje wzrostu popytu na kredyty dla dużych przedsiębiorstw, zaś w kategorii kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw odpowiedzi banków były bardzo zróżnicowane, a procent netto wyniósł około 6%.
Kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych
W IV kwartale 2011 r. wzrósł odsetek banków zaostrzających politykę kredytową w segmencie kredytów mieszkaniowych. Odpowiedzi takiej udzieliło 46% banków, zaś jedna piąta z nich określiła zaostrzenie jako znaczne. Na koniec III kwartału 2011 r. banki oczekiwały silniejszego zaostrzenia polityki kredytowej w tym segmencie.
W ujęciu netto banki dokonały zaostrzenia wszystkich warunków udzielania kredytów mieszkaniowych. Największy odsetek banków wymienił podwyższenie wymaganego udziału własnego kredytobiorcy w inwestycji oraz wymaganych zabezpieczeń (procent netto odpowiednio około -41% i około -36%). Ponad jedna trzecia banków wskazała na warunki nieuwzględnione w ankiecie, zaliczając do nich zarówno wycofanie z oferty kredytów walutowych, jak i zaostrzenie zasad kalkulacji zdolności kredytowej w związku z wdrożeniem nowych zapisów Rekomendacji S. Po trwającym osiem kwartałów łagodzeniu polityki kredytowej w zakresie marż pobieranych na kredytach mieszkaniowych, jedna piąta banków zadeklarowała podwyższenie marż. Jednocześnie 15% banków skróciło maksymalny okres kredytowania.
fot. mat. prasowe
Warunki udzielania kredytów mieszkaniowych
W porównaniu z poprzednią edycją ankiety wzrósł odsetek banków tłumaczących zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych ryzykiem związanym z przewidywaną sytuacją gospodarczą. Odpowiedzi takiej udzieliło niemal trzy czwarte banków, przy czym niemal 40% z nich określiło wpływ tego czynnika jako znaczny. Drugi kwartał z rzędu do najważniejszych przyczyn zaostrzenia polityki kredytowej banki zaliczyły niekorzystne prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym (procent netto -41%).
Przeczytaj także:
Rynek kredytowy I kw. 2016
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek kredytów, rynek kredytów w Polsce, polityka kredytowa banków, kredyty mieszkaniowe, kredyty konsumpcyjne, kredyty dla firm
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)