Kluczowy tydzień na GPW?
2012-02-20 13:26
xtb © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących
Jak jednak pokazały ostatnie dwa miesiące, większe znaczenie od Grecji mogą mieć dane makro dla strefy euro.EUR/USD - Grecja dostanie pomoc
Wszelkie sygnały płynące po weekendzie od europejskich przywódców wskazują, iż Grecy dostaną dziś drugi pakiet pomocy zakładający przyznanie im pożyczek na 130 mld EUR oraz redukcję długu będącego w rękach sektora prywatnego o 100 mld EUR. Nawet kraje niechętne takiej decyzji (jak Austria, Finlandia, Holandia i częściowo Niemcy) przyznają, iż nie ma w tej chwili większości mogącej zablokować taki ruch.
Co więcej, może okazać się, iż Grecy dostaną więcej niż się spodziewali. MFW nalega bowiem, aby przyznanie pomocy pozwoliło na sprowadzenie relacji dług/PKB do 120% w roku 2020 (jak ustalono to jesienią), zaś przy obecnych prognozach prognozowany poziom relacji przez Trojkę to 129%. Szef euro grupy konsultuje różne pomysły, począwszy od obniżenia oprocentowania udzielonych już pożyczek, przez udział banków centralnych strefy w umorzeniu po obniżenie kuponu dla prywatnych wierzycieli.
To jednak nie koniec greckiej sagi. Aby plan miał szansę się powieść muszą zostać spełnione dwa warunki: a) Grecy w kwietniowych wyborach muszą wybrać rząd, który z żelazną konsekwencją będzie realizował reformy b) grecka gospodarka musi przestać się kurczyć. Obydwa warunki wymagają zaangażowania greckiego społeczeństwa, które musi uwierzyć w program naprawczy. Już najbliższe tygodnie (kiedy Grecy powinni rozpisać wybory, co rozpocznie krótką, ale zapewne intensywną kampanię wyborczą) pokażą, czy jest na to szansa. Jeśli nie, poprawa nastrojów wokół Grecji będzie chwilowa.
fot. mat. prasowe
Pomimo euforycznych nastrojów na Wall Street (S&P500 ma ubiegłoroczne maksima na wyciągnięcie ręki) notowania EUR/USD reagują dość ostrożnie, co oznacza, że umocnienie euro nie jest przesądzone. Na pro spadkowy scenariusz wskazuje wciąż broniona linia szyi wyrysowana na podstawie bardzo rozbudowanej formacji głowy i ramion widocznej na interwale tygodniowym. Mija już czwarty tydzień, w którym rynek nie ma siły na jej przełamanie. Takie zachowanie zwiększa prawdopodobieństwo powrotu do strefy 1,2871 – 1,2588. W długim terminie trend spadkowy obowiązywać powinien do czasu gdy kurs znajdować się będzie wewnątrz kanału zarysowanego na wykresie.
Kluczowe indeksy PMI w Europie i w Chinach
Warto zwrócić uwagę, iż jakkolwiek w mediach od tygodni dominuje temat Grecji, nastroje (i poziom notowań) na wielu rynkach są takie, jak gdyby tego problemu nie było. Wynika to z faktu, iż od kilku tygodni bardzo zachęcające dane makro napływają już nie tylko z USA, ale także z Europy. Nie po raz pierwszy cykl koniunkturalny w Europie Zachodniej jest nieco opóźniony wobec USA, ale tym razem wobec oczekiwanych problemów na starym kontynencie było to dla rynku sporym zaskoczeniem. Publikowane w tym tygodniu wstępne indeksy PMI dla Niemiec, Francji i całej strefy (środa) według tej zależności pokazać kolejne wyraźne wzrosty, dając bykom silne argumenty (szczególnie, że zarówno w USA i w Europie lepszym danym towarzyszy rozluźnianie polityki monetarnej).
fot. mat. prasowe
W tym kontekście bardzo istotne będą dane o aktywności z Chin, które w ostatnich miesiącach pogarszały się. Gdyby również w tym przypadku nastąpiła poprawa, to wobec decyzji chińskich władz o obniżce stopy rezerw na rynku mogłaby zapanować euforia (we wszystkich częściach globu mielibyśmy przyspieszającą gospodarkę i rozluźnianą politykę). Jednak słaby indeks PMI zniwelowałby pozytywną wymowę obniżonej stopy rezerw i mógłby stać się pretekstem do realizacji zysków z ostatnich wzrostów.
fot. mat. prasowe
To będzie kluczowy tydzień również na GPW. Dobre dane mogą pomóc w pokonaniu kluczowego poziomu 2450 pkt. na kontraktach na indeks WIG20, a cała struktura od wakacyjnych spadków z ubiegłego roku mogłaby wtedy okazać się wielką formacją odwróconej RGR. Korekta na Wall Street i w Europie Zachodniej nie negowałaby korzystnych perspektyw dla GPW na nieco dłuższy termin, ale oznaczałaby powrót notowań w okolice rysującej się linii trendu (na moment obecny 2180 pkt.).
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)