Wzrost bezrobocia a finanse osobiste
2012-02-23 10:39
Przeczytaj także: Ceny ropy i żywności wskazują spowolnienie gospodarcze
Gdy spada eksport, to bezrobocie wzrastaDla wielu analityków prognozy dla polskiej gospodarki na najbliższy rok pozostają co najmniej dwuznaczne. Gospodarka naszego kraju wchodzi w fazę spowolnienia, chociaż Polsce nie grozi recesja. Wiele zależy od popadającej w stagnację Europy, do której Polska eksportuje dużo towarów, co z kolei stanowi ważny motor, który napędza zatrudnienie w sektorze produkcyjnym. Ważnym czynnikiem będzie też wygasanie impulsu inwestycyjnego związanego z Euro 2012. Według dr Bogusława Półtoraka (Bankier.pl i Związek Firm Doradztwa Finansowego) elementy te wpłyną na obniżenie się wielkości produkcji i wzrost bezrobocia. Odpowiedzią na gorszą koniunkturę będzie wzrost bezrobocia rejestrowanego. Na koniec grudnia 2011 roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego w polskich urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 983 tys. osób (w stosunku do listopada przybyło 68,1 tys.). Według danych GUS stopa bezrobocia w Polsce w ubiegłym roku wyniosła 12,5%. Eksperci tej instytucji prognozują, że w przeciągu najbliższych miesięcy ma ono wzrosnąć o 0,7% i osiągnąć poziom 13,2%.
Zdaniem dr Półtoraka trudniejsze warunki gospodarcze mogą mieć wpływ na pogarszanie możliwości dochodowych Polaków. - Wolniejsze tempo wzrostu gospodarki przekłada się zazwyczaj na spadek zarobków. Dodatkowo uszczuplone portfele to także wynik podniesionej w lutym składki rentowej, do płacenia której zobowiązani są pracodawcy, gdyż ogranicza ona potencjalny budżet wzrostu płac. Chcąc zachować płynność finansową, nie likwidując przy tym etatów, zatrudniający będą zwiększali presję na utrzymanie lub zmniejszanie wynagrodzeń swoich pracowników – stwierdza dr Bogusław Półtorak (ZFDF).
Dobre rady
Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego doradzają przygotowanie się na to, co może czekać nasze finanse w najbliższych kilku miesiącach. W tym celu udzielają sześciu wskazówek na nadchodzące trudne czasy.
1. Nie licz na innych, licz na siebie
Sam zatroszcz się o swoje finanse. W trudnych sytuacjach wiele osób ma w zwyczaju zwracać się o pomoc do innych. Jednak gdy problem spowolnienia gospodarczego i jego następstw dotyka cały kraj, szczególnie aktualne staje się powodzenie „umiesz liczyć, licz na siebie”. Zadbaj zawczasu o swoje pieniądze i przygotuj finansową „poduszkę bezpieczeństwa”, abyś w razie problemów mógł sam dać sobie z nimi rade.
2. Ogranicz swoje wydatki do tych naprawdę koniecznych
Zrezygnuj ze zbędnych wydatków. Na początku każdego miesiąca stwórz listę podstawowych opłat, jakich musisz dokonać. Swoje pieniądze w pierwszej kolejności przeznacz na spłacanie pozycji z tej listy. Dzięki takiemu rozplanowaniu zyskasz spokój, że wszystkie główne należności zostaną pokryte i nie grożą ci żadne konsekwencje, np. z tytułu nieopłaconych rachunków za prąd.
3. Każdy wydatek przemyśl trzy razy
W niespokojnym okresie szczególnie ważne staje się, aby każdy zakup był dokładnie przemyślany. Kupując produkty przeanalizuj oferty konkurencyjnych firm. Korzystaj także z internetowych porównywarek cen. Jeśli możesz kupuj podukty tańsze (niemarkowe), o podobnej jakości. Rozważ nabywanie dóbr za pomocą popularnych w Internecie zakupów grupowych, które umożliwiają skorzystanie z dużych zniżek. Nie ulegaj pokusom. Rób listy zakupów i ściśle ich przestrzegaj.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)