eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSkarbowe papiery wartościowe 20-24.02.12

Skarbowe papiery wartościowe 20-24.02.12

2012-02-27 21:29

Skarbowe papiery wartościowe 20-24.02.12

pko © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Po piątkowej operacji otwartego rynku NBP, której skala wyniosła 89,4 mld PLN, w tym tygodniu może utrzymywać się lekka nadpłynność. Naszym zdaniem dodatkowa operacja dostrajająca NBP nie zostanie przeprowadzona, a stawki depozytowe O/N będą utrzymywać się w najbliższych dniach poniżej 4,25%.

Przeczytaj także: Skarbowe papiery wartościowe 13-17.02.12

Krzywa WIBOR w terminach powyżej 6M w ubiegłym tygodniu nieznacznie, ale jednak, obniżyła się do poziomu 4,98%. Warto jednocześnie wspomnieć, że ostatnie wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) sygnalizujące obniżające się prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych silnie oddziaływały na inwestorów. W efekcie krzywa dla kontraktów FRA podniosła się w ubiegłym tygodniu średnio o 5 pb. Wyraźnie silniejszy wzrost kwotowań widoczny był w terminach obejmujących okres II połowy 2012 r. Naszym zdaniem mamy do czynienia z krótkookresową korektą. Niemniej do marcowego posiedzenia RPP (6-7 marca) te obawy mogą się utrzymywać, ciążąc na notowaniach instrumentów o krótszych terminach wykupu.

Na rynku SPW i kontraktów IRS w ujęciu tygodniowym wspomniane ryzyko, że RPP zaskoczy inwestorów i zdecyduje się na nieoczekiwane podniesienie stóp procentowych doprowadziło do wzrostu rentowności na krótkim końcu krzywej. Naszym zdaniem przynajmniej do marcowego posiedzenia RPP sytuacja w tym zakresie nie ulegnie istotniejszej zmianie, ograniczając potencjał dla ewentualnych spadków rentowności. Wówczas zostanie opublikowana najnowsza projekcja inflacyjna NBP, która zapewne pokaże wyższą ścieżkę inflacji w relacji do projekcji listopadowej i może dodatkowo zaostrzyć ton wypowiedzi przedstawicieli Rady. Z kolei na dłuższym końcu krzywej cały czas pozytywnie na notowania oddziałuje stabilizacja europejskiego systemu finansowego, spadek premii za ryzyko kredytowe oraz zniżkujące rentowności SPW emitowanych przez państwa strefy euro. Kluczowym wydarzeniem będzie w tym zakresie środowa operacja LTRO. Rynek spodziewa się, że jej skala będzie zbliżona do grudniowej, czyli wyniesie około 0,5 bln EUR. Naszym zdaniem wartość zbliżona do tych szacunków rynkowych będzie odebrana neutralnie, natomiast jest prawdopodobne, że ostatecznie skala okaże się wyższa, co miałoby pozytywny wpływ i determinowałoby ewentualny spadek rentowności SPW.

W tym tygodniu na rynku pierwotnym Ministerstwo Finansów zorganizuje tylko jedną aukcję papierów skarbowych. W poniedziałek odbyła się aukcja 52-tyg bonów skarbowych. Wartość oferty wynosiła 1,0-2,0 mld PLN (zgodnie z miesięcznym harmonogramem). Średnia rentowność ustalona została na poziomie 4,48%, czyli poniżej stopy referencyjnej NBP jak oczekiwaliśmy. Popyt wyniósł 6,71 mld PLN, sprzedano zaś 2,19 mld PLN. Dodatkowo na koniec miesiąca MF poda harmonogram przetargów SPW w marcu. Spodziewamy się raczej utrzymania wysokiej podaży z pierwszych dwóch miesięcy br., co jednak tylko będzie ograniczało potencjał dla spadku rentowności.

Na koniec tygodnia spodziewamy się utrzymania rentowności SPW na poziomie: 4,65% dla obligacji OK0114, 5,00% dla PS1016 i 5,55% dla DS1021.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: