Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2011 r.
2012-02-29 12:02
Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia I 2012
Struktura rynku
Zmiany w strukturze rynku funduszy inwestycyjnych w 2011 roku były dość istotne. W przypadku aż trzech grup funduszy zmiany ich rynkowych udziałów (mierzonych wartością aktywów netto) przekroczyły poziom 8 pkt. proc., co po raz ostatni zdarzyło się w 2008 roku (wykres 5). Nie zmieniły się natomiast, w porównaniu do roku poprzedniego, trendy dotyczące poszczególnych kategorii funduszy. Największymi beneficjentami zmian w strukturze całego rynku funduszy (rosnący udział funduszy zamkniętych kosztem funduszy otwartych) okazały się fundusze zaliczone do kategorii „pozostałe fundusze”, tj. fundusze rynku niepublicznego (fundusze aktywów niepublicznych, fundusze nieruchomości i fundusze sekurytyzacyjne) i fundusze surowcowe. Pozycję rynkową poprawiły również fundusze, w portfelach których dominują instrumenty finansowe charakteryzujące się względnie niewielkim poziomem ryzyka inwestycyjnego, tj. fundusze dłużne i pieniężne. Zdecydowanie zmniejszył się natomiast wskaźnik udziału w rynku funduszy mieszanych i akcyjnych, co było rezultatem zarówno kontynuacji strukturalnych zmian na rynku funduszy (w przypadku funduszy mieszanych), jak i spadku wycen na giełdach (w przypadku funduszy akcyjnych).
fot. mat. prasowe
Struktura rynku funduszy inwestycyjnych w 2011 roku
Zmiany struktury rynku funduszy inwestycyjnych w 2011 roku
2011 r. udział rynkowy aż o 11,4 pkt. proc. do 24,0%. Podobnie jak to miało miejsce w latach poprzednich było to głównie rezultatem wzrostu wartości aktywów ulokowanych w funduszach zamkniętych aktywów niepublicznych (FIZAN), których udział w rynku wzrósł dwukrotnie – z 9,7% do 19,6%. Zwraca także uwagę ponad dwukrotny wzrost udziału w rynku funduszy sekurytyzacyjnych (z 0,6% do 1,4%), choć nadal rola funduszy inwestujących w wierzytelności jest niewielka. Pozostałe fundusze zaliczane do tej kategorii w niewielkim tylko stopniu zwiększyły swoje udziały w rynku: fundusze nieruchomości o 0,4 pkt. proc. do 2,3%, zaś fundusze surowcowe o 0,2 pkt. proc. do 0,7%.
Fundusze dłużne oraz fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego zyskały solidarnie po 2,9 pkt. proc. W przypadku pierwszej kategorii funduszy było to przede wszystkim zasługą funduszy papierów skarbowych inwestujących w walucie polskiej (+1,2 pkt. proc.) oraz funduszy dłużnych uniwersalnych (lokujących zarówno w papiery skarbowe jak i obligacje korporacyjne) także inwestujących w walucie polskiej (+1,2 pkt. proc.). Również w przypadku funduszy lokujących aktywa w instrumenty rynku pieniężnego wzrost aktywów był udziałem podmiotów inwestujących w walucie polskiej (na rynku istnieje tylko jeden fundusz z tej kategorii inwestujący w innej walucie). W końcu 2011 r. aktywa funduszy dłużnych stanowiły 17,3%, a funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego 16,1% aktywów całego rynku funduszy w Polsce.
![TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2019. Rosną wpłaty w ramach PPK [© piotrszczepanek - Fotolia.com] TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2019. Rosną wpłaty w ramach PPK](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/TFI/TFI-sprzedaz-i-umorzenia-XII-2019-Rosna-wplaty-w-ramach-PPK-226298-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)