Doradztwo finansowe: wyniki ZFDF IV kw. 2011
2012-03-05 00:03
Przeczytaj także: Doradztwo finansowe: wyniki ZFDF III kw. 2011
Krzysztof Barembruch, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes A-Z Finanse: Wyniki sprzedażowe za IV kwartał 2011 r. zaprezentowane przez firmy członkowskie ZFDF dobrze obrazują sytuację na rynkach kapitałowych w Polsce. Niepewność związana z wiszącym nad Europą widmem recesji gospodarczej spowodowała, że Polacy zaczęli więcej myśleć o swojej przyszłości finansowej. Ta zmiana podejścia do jej materialnego zabezpieczenia widoczna jest we wzroście wielkości produktów inwestycyjnych, które sprzedali doradcy firm członkowskich ZFDF. Z drugiej strony niepewność jutra widać też w ostrożniejszym podejściu banków w kwestii udzielania kredytów hipotecznych. Przejawia się ona m.in. w zaostrzaniu polityki kredytowej przez te instytucje. Także potencjalni kredytobiorcy bardziej zachowawczo podchodzą do zaciągania długookresowych zobowiązań finansowych i wielu z nich takie decyzje odkłada na bardziej stabilne czasy.
Arkadiusz Rembowski, członek Rady Nadzorczej Związku Firm Doradztwa Finansowego, Money Expert: W roku 2011 mieliśmy do czynienia z cyklicznym wzrostem wielkości inwestycji Polaków. Jest to swoiste signum temporis minionego roku, obfitującego w różne wydarzenia o charakterze polityczno-ekonomicznym, które wpływały na światową gospodarkę. Polacy w obliczu takiej niepewności stali się bardziej zmotywowani do oszczędzania. Dodatkowym motorem do oszczędzania były przeceny na giełdach, które miały miejsce w III kwartale. Mocno przecenione walory (akcje, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych) idealnie nadawały się do lokowania środków z myślą o długookresowym oszczędzaniu.
Maciej Kossowski, członek Zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Wealth Solutions: Polacy w obecnych trudnych czasach coraz częściej sięgają po inwestycje alternatywne. Stale wysokim zainteresowaniem cieszą się inwestycje w wino. Nasi klienci utworzyli już 2,2 tys. portfeli winnych, w których znajduje się 16,5 tys. skrzynek najlepszych bordoskich trunków, o łącznej wartości ponad 120 mln zł. Duże zainteresowanie wzbudzają również grupowe inwestycje w ziemię, oferujące stopę zwrotu wysokości kilkudziesięciu procent rocznie.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)