Korekta na rynkach finansowych
2012-03-06 12:27
idm © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Jak na razie utrzymująca się niepewność w sprawie Grecji może sprzyjać utrzymaniu się słabszych nastrojów. Nie wiadomo do końca, ilu prywatnych wierzycieli zdecyduje się na dobrowolny udział w restrukturyzacji greckiego długu. Wczoraj grecki minister finansów przyznał, że Grecja nie zawaha się zastosować tzw. klauzuli CAC wobec prywatnych inwestorów, którzy dobrowolnie nie wezmą udziału w całym przedsięwzięciu. Dopiero w ten czwartek dowiemy się, jaki procent wierzycieli weźmie udział w tej operacji. Ewentualne komplikacje i mniejsze zainteresowanie procesem oddłużania Grecji może niekorzystanie wpłynąć na notowania wspólnej waluty, której wczoraj nie pomógł słabszy odczyt indeksu aktywności w sektorze usług strefy euro. Do poprawy klimatu inwestycyjnego nie przyczyniły się lepsze dane na temat indeks ISM dla usług w lutym.Na rynku walutowym eurodolar zachowuje się dzisiaj dość stabilnie. Para oscyluje blisko poziomu 1,3200. Dzisiaj poznamy jedynie dane na temat PKB w IV kwartale 2011 roku. Ostatnie publikacje makroekonomiczne ze strefy euro zwiększyły obawy przed nadejściem recesji. Dzisiejszy odczyt będzie najprawdopodobniej słaby, co może ciążyć euro. Techniczny obraz na rynku EUR/USD sprzyja jak na razie pogłębieniu korekty.
Na rynku krajowym korekta na złotym nabiera tempa, co zbiega się z korektą na rynkach światowych. Co prawda kluczowe do dalszych notowań złotego pozostaje sytuacja na rynkach zagranicznych, jednak jeśli chodzi o czynnik krajowy, to niezmiernie ważna będzie marcowa projekcja NBP dotycząca inflacji, która da wskazówki co do terminu potencjalnych zmian w polityce monetarnej przez RPP. Pojawienie się przesłanek za obniżką stóp procentowych w drugiej połowie roku może niekorzystanie wpływać na złotego.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z:Indeks PMI z sektora usług w lutym spadł do poziomu 48,8pkt. z 50,4pkt.
- E-Z: Sprzedaż detaliczna w strefie euro pozostała w styczniu bez zmian rok do roku i wzrosła o 0,3% miesiąc do miesiąca.
- US: Indeks ISM z sektora usług wzrósł w lutym do 57,3pkt. z 56,8pkt.
- US: Zamówienia w przemyśle USA spadły w styczniu o 1,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 1,4% po korekcie w grudniu.
- Grecja: Moody's Investors Service obniżył rating Grecji do 'C' z 'Ca'.
- AU: Decyzją RBA główna stopa procentowa w marcu pozostała na poziomie 4,25%.
- UK: Ceny domów (Halifax) w lutym spadły o 0,5% w ujęciu miesięcznym i o 1,9% licząc rok do roku.
- E-Z: Evangelos Venizelos, minister finansów Grecji, powiedział, iż gotowi są użyć klauzuli CAC zmuszającej inwestorów do wzięcia udziału w restrukturyzacji greckiego długu.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)