Silne odreagowanie na rynku walutowym
2012-03-08 11:41
idm © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Greckie serwis finansowy poinformował, że obecnie udział w operacji restrukturyzacji greckiego zadłużenia (PSI) zadeklarowali prywatni inwestorzy posiadający 77-79% obligacji. W dalszym ciągu brakuje jednak kilkunastu procent do osiągnięcia co najmniej progu 90%. W takiej sytuacji drzwi do uruchomienia klauzuli CAC pozostają otwarte. Dzisiaj przekonamy się, czy grecki rząd zdecyduje się na skorzystanie z takiej możliwości.Od rana na rynkach obserwujemy zdecydowanie lepsze nastroje. Niepewność związana z kwestią grecką może przyczynić się do większej zmienności. Należy pamiętać, że ten tydzień obfituje w decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych. O swoim stanowisku rynki poinformował już bank centralny Australii, Nowej Zelandii i Polski. Przed nami decyzja Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z konsensusem rynkowym koszt pieniądza powinien pozostać na niezmienionym poziomie. Jak zwykle większą uwagę przyciągnie konferencja prasowa Mario Draghiego. Przede wszystkim inwestorzy będą oczekiwali na jakiekolwiek wskazówki co do możliwości kontynuacji programu zwiększania płynności w przyszłości. Niewątpliwie, dwie operacje LTRO przyczyniły się do istotnej poprawy nastrojów, tak więc brak stanowczego ‘nie’ w tej kwestii może być optymistycznie przyjęty przez rynki, jeśli zignorowane zostaną długoterminowe negatywne aspekty takich operacji. Z kolei deklaracja, że nie ma co liczyć na dalsze luzowanie polityki monetarnej może nieco popsuć nastroje w krótkim terminie.
Na rynku walutowym obserwujemy dość silne odreagowanie. Eurodolar co prawda ustanowił podczas środowej sesji nowe minimum lokalne, ale tuż poniżej poprzedniego dołka. Brak impulsu do kontynuacji spadków było symptomem do powrotu EUR/USD do wzrostów. Z technicznego punktu widzenie kluczowym oporem na chwilę obecną jest rejon 1,3240. Złoty powrócił do trendu wzrostowego. Pozytywnym impulsem dla złotego były słowa przewodniczącego RPP, który na konferencji po posiedzeniu Rady powiedział, że podwyżki stóp są nadal bardziej prawdopodobne niż obniżki. Marek Belka ocenił także, że złoty jest obecnie bliższy kursowi fundamentalnemu, niż był poprzednio.
Najważniejsze wiadomości
- GE: Zamówienia przemysłowe w styczniu spadły o 2,7% w ujęciu miesięcznym oraz o 4,9% rok do roku.
- US: Zgodnie z raportem ADP w sektorze prywatnym w lutym powstało 216tys. nowych miejsc pracy.
- US: Jednostkowe koszty pracy w IV kwartale 2012 roku wzrosły o 2,8%. Również o 0,9% zwiększyła się wydajność pracy w sektorze prywatnym.
- CA: Ilość wydanych pozwoleń na budowy domów spadła w styczniu o 12,3% licząc miesiąc do miesiąca.
- US: Inflacja CPI wzrosła w lutym o 0,3% w ujęciu miesięcznym, natomiast w skali roku spadła o 0,9%.
- PL: Zdaniem NBP jest 50% szans, że wzrost PKB w 2012 roku osiągnie 2,2-3,8% a w 2013 1,1-3,5%.
- PL: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w lutym 2012 roku stopa bezrobocia w Polsce wzrośnie do 13,5% z 13,3% w styczniu
- PL: Decyzją RPP główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 4,5%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)