Kolejne dane z brytyjskiego rynku mieszkaniowego
2012-03-09 13:27
Dane Acadametrics uzupełniają obraz brytyjskiego rynku mieszkaniowego w lutym. Wykazały wzrost cen o 0,2% w porównaniu ze styczniem, a w ujęciu rocznym regres o 1,8%, najszybszy od lipca 2011 r.
Przeczytaj także: Uwaga inwestorów skoncentrowana na EBC
Rynki finansowe
Przed bardzo wyraźnym dylematem stają dziś inwestorzy w związku z porannymi doniesieniami z Chin. Zarówno wzrost produkcji przemysłowej, jak sprzedaży detalicznej bardzo wyraźnie wyhamował w lutym i wypadł znacznie słabiej od oczekiwań. Produkcja podniosła się o 11,4% w skali roku, a sprzedaż o 14,7%. Spodziewano się odpowiednio 12,3% i 17,6% zwyżki. Miesiąc wcześniej było to natomiast odpowiednio 12,8% i 18,1%. Tak słabych wyników nie było od 2009 r. Jednocześnie w dół poszła inflacja, która wyniosła 3,2% wobec 4,5% miesiąc wcześniej. Ekonomiści zapowiadali 3,4%. To stwarza pole do dalszego luzowania polityki pieniężnej w Chinach, co daje nadzieje na przezwyciężenie spowolnienia gospodarczego. Nadzieje na wsparcie władz monetarnych dla gospodarki zwiększa pogarszająca się sytuacja na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w 2 pierwszych miesiącach tego roku poszła w Państwie Środka w dół o jedną czwartą w porównaniu z sytuacją sprzed roku.
Dziś dostaliśmy też porcję wiadomości o rozwoju sytuacji gospodarczej w Europie. Potwierdzają generalnie wczorajsze słowa szefa EBC tonujące oczekiwania na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. W styczniu sprzedaż detaliczna w Hiszpanii poszła w dół o 6% w skali roku, w tym samym miesiącu produkcja przemysłowa we Włoszech obniżyła się o 4,1% w ujęciu rocznym, w Wielkiej Brytanii o 3,8%, a Francji o 0,6%.
Po południu zainteresowanie będzie budził raport z amerykańskiego rynku pracy i to, czy potwierdzi pozytywne tendencje z poprzednich miesięcy.
Rynki nieruchomości
Dane Acadametrics uzupełniają obraz brytyjskiego rynku mieszkaniowego w lutym. Wykazały wzrost cen o 0,2% w porównaniu ze styczniem, a w ujęciu rocznym regres o 1,8%, najszybszy od lipca 2011 r. Acadametrics szacuje liczbę przeprowadzonych transakcji w lutym na 52 tys., co oznacza wzrost o 21% w porównaniu z sytuacją z lutego minionego roku. W skali miesiąca wzrost wyniósł 13%. Tak, jak inne firmy monitorujące rynek nieruchomości, Acadametrics zwraca uwagę na znaczenie wygasających zwolnień podatkowych na popyt ze strony kupujących pierwsze mieszkanie. Zwracają jednocześnie uwagę na rosnące zainteresowanie kupnem po stronie tych, którzy potem wynajmują mieszkania.
Ciekawostką są doniesienia z irańskiego rynku, na którym ostatnie miesiące przynoszą boom mieszkaniowy. Ceny są stolicy tego kraju 2 razy wyższe niż w tureckim Stambule, który jest położony w tym samym regionie świata, ale w kraju budzącym mniejsze emocje. Wzrost cen tłumaczy się w ograniczeniach w dostępie do kupna złota, co skłania do poszukiwania w nieruchomościach bezpiecznej przystani dla kapitału.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Osłabienie chińskiej gospodarki postępuje, ale spadająca inflacja stwarza miejsce do wsparcia koniunktury przez władze monetarne
- Gospodarki europejskich krajów nie wykazują oznak poprawy swojej kondycji
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)