Spokojny początek tygodnia na rynku walutowym
2012-03-13 12:39
idm © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Na konferencji prasowej po posiedzeniu Eurogrupy Juncker powiedział, że drugi program ratunkowy dla Grecji zostanie formalnie zatwierdzony w środę. Rynki ucieszyła również propozycja przedstawiona przez Lagarde, zakładająca wsparcie Grecji kwotą 28 mld EUR przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.Decyzją Banku Japonii główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie. BoJ nie zdecydował się na dalsze luzowanie polityki monetarnej (choć propozycją zwiększenia skupu aktywów o 5 bln JPY padła), natomiast rozszerzył do 5,5 bln JPY program pożyczek dla rozwijających się sektorów. Prezes Banku Japonii powiedział, że priorytetem dla banku będzie nadal walka z deflacją oraz przestrzegł, że wysoki ceny ropy są zagrożeniem dla japońskiej gospodarki. Shirakawa przyznał jednak, że sygnały poprawy w amerykańskiej gospodarce wpływają na osłabienie się jena.
Niewątpliwie, na USD/JPY obserwujemy zmianę trendu. Para przełamała istotny opór na wykresie tygodniowym w rejonie 82 jenów za dolara, co otwiera drogę do dalszych wzrostów w okolice 85,00.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest posiedzenie Fed. Choć nie zostaną przedstawione nowe projekcje ekonomicznych oraz nie będzie konferencji prasowej, to jednak na skutek spekulacji o możliwym sterylizowanym QE3 dzisiejsze posiedzenie przykuwa uwagę inwestorów. Co więcej niezaprzeczalna poprawa kondycji amerykańskiej gospodarki w połączeniu z drożejącymi cenami ropy mogła rozbudzić oczekiwania, że Fed nie będzie prowadził ekspansywnej polityki monetarnej przez aż tak długi okres czasu. Z drugiej strony Bernanke podczas swojego wystąpienia 29 lutego podkreślał, że stopa bezrobocia odbiega od ‘normalnej’. Jeśli takie stwierdzenie, pomimo zauważalnej poprawy na amerykańskim rynku pracy, zostałoby podtrzymane, to może być argumentem za utrzymaniem dotychczasowej polityki przez Fed. Bardziej jastrzębia retoryka Fed będzie czynnikiem sprzyjającym umocnieniu dolara . Ponadto z USA poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej, gdzie analitycy oczekują lepszego odczytu. Wzrost sprzedaży detalicznej byłoby kolejnym wsparciem dla USD, gdyby okazało się, że publikowane dane na temat indeksu nastrojów ZEW z Niemiec i strefy euro są słabsze niż prognozują analitycy.
Na rynku krajowym poznamy dzisiaj finalne dane na temat inflacji CPI oraz bilans płatniczy. W dalszym ciągu spadek inflacji w Polsce jest postrzegany przez Radę jako zbyt wolny. W dzisiejszym wywiadzie Marek Belka potwierdził, że nie należy oczekiwać szybkiej obniżki stóp procentowych, co przy utrzymujących się dość dobrych nastrojach na rynkach globalnych może ograniczać ewentualne osłabienie złotego.
Najważniejsze wiadomości
- UK: Produkcja przemysłowa w styczniu spadła o 0,4% w ujęciu miesięcznym oraz o 3,8% w skali roku.
- UK: Produkcja wytwórcza w styczniu wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym oraz o 0,3% licząc rok do roku.
- JP: Decyzją Banku Japonii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,1%.
- JP: Bank Japonii nie zdecydował się na dalsze luzowanie polityki monetarnej, natomiast rozszerzył o 2bln JPY program pożyczek dla rozwijających się sektorów.
- Cypr: Moody's Investors Service obniżył długoterminowy rating Cypru o jeden stopień do poziomu Ba1.
- Włochy: PKB Włoch spadł w IV kwartale o 0,7% licząc kwartał do kwartału i o 0,4% w ujęciu rok do roku.
- PL: Z centralnej ścieżki projekcji NBP wynika, że w 2012 roku inflacja wyniesie 4,1%, a tempo wzrostu PKB wyniesie 3,0%.
- PL: Elżbieta Chojna-Duch powiedziała, że obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni i podejście 'wait and see' ma w tym momencie sens i jest fazą optymalną.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)