Chiny: spadek cen mieszkań
2012-03-19 12:59
W ponad połowie z 70 monitorowanych przez władze chińskich miast spadły w lutym ceny mieszkań. Jedynie w 3 z nich doszło do zwyżki. Dla Shanghaju, Pekinu, Shenzen i Guangzhou był to piąty kolejny miesiąc zniżki.
Przeczytaj także: Ożywienie gospodarki USA
Rynki finansowe
Od ważnych informacji z naszej gospodarki rozpocznie się tydzień na krajowych rynkach finansowych. Po południu podana przez GUS zostanie produkcja przemysłowa oraz budowlano-montażowa za luty. Szacunki mówią o podobnym poziomie wzrostu, jak miesiąc wcześniej, czyli w przemyśle rzędu 9% w skali roku. Nie będzie to zapewne wynik, który zdominuje kierunek notowań polskich aktywów, ale bez wątpienia pokaże, jakie są szanse na trwalszy rozwój przemysłu w naszym kraju, który to sektor jest wciąż bardzo ważnym elementem wzrostu gospodarczego. Lutowy odczyt wskaźnika PMI, który obrazuje aktywność sektora przemysłowego przestrzegał przed stagnacją w tej części gospodarki. Oczekiwania ekonomistów mówią o 6,7-proc. wzroście produkcji w skali roku, czyli nieco niższym niż miesiąc wcześniej. Wzrost produkcji jest o tyle ważny, że wciąż trudno liczyć na znaczące przyspieszenie konsumpcji. Płace nadal realnie nie rosną, co potwierdziły lutowe dane o wynagrodzeniach, które przyniosły wzrost o 4,3% w skali roku. Zwyżka zatrudnienia zwolniła natomiast do 0,5% w ujęciu rocznym.
Rynki ryzykownych aktywów zaczynają tydzień od niewielkiej korekty notowań. W naszym przypadku oznacza to niewielkie oddalenie się WIG od oporu, jakim jest szczyt z sierpnia minionego roku. Dzieli od niego niecałe 1%. Zachowanie rynku w przedpołudniowej części notowań nie zmienia jego korzystnego obrazu w dłuższym terminie, z którego wynika, że szansa na pokonanie oporu jest bardzo duża. To ostatecznie potwierdzałoby obecność średniookresowej tendencji zwyżkowej na warszawskim parkiecie.
Rynki nieruchomości
W ponad połowie z 70 monitorowanych przez władze chińskich miast spadły w lutym ceny mieszkań. Jedynie w 3 z nich doszło do zwyżki. Dla Shanghaju, Pekinu, Shenzen i Guangzhou był to piąty kolejny miesiąc zniżki. Kontynuacja ruchu w dół cen spodziewana jest w miesiącach wiosennych, kiedy podaż sezonowo się zwiększy. Ceny nowych mieszkań w Pekinie poszły w lutym w dół o 0,1% w skali miesiąca, w Szanghaju, Shenzhen i Guanzhou po 0,2%. Jeśli chodzi o rynek wtórny to w Pekinie i Szanghaju regres cen wyniósł 0,2%. W dwóch pierwszych miesiącach tego roku sprzedaż mieszkań obniżyła się o jedną czwartą.
W marcu ceny wywoławcze na londyńskim rynku mieszkaniowym poszły w górę o 1,3%, do rekordowego poziomu 455,16 tys. funtów. W skali roku zwyżka wyniosła 7,3%. W stopniu do wzrostu przyczyniły się Kensington i Chelsea. W tej części Londynu ruch cen w górę sięgnął 5,9% w porównaniu z lutym. Pierwszy raz za mieszkania w tej części Londynu żądano średnio ponad 2 mln funtów.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ
- Tempo rozwoju przemysłu w Polsce jest istotne w kontekście niskiego tempa wzrostu realnego funduszu płac, ograniczającego możliwości zwiększania się konsumpcji
- W lutym utrzymywała się presja spadkowa na chińskim rynku nieruchomości
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)