Rynki finansowe 12-16.03.12
2012-03-19 15:15
BOŚ © fot. mat. prasowe
W minionym tygodniu odnotowano kontynuację, choć już w ograniczonej skali, spadku globalnej premii za ryzyko sprzyjającą wzrostowi cen instrumentów finansowych uznawanych za bardziej ryzykowne.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 17-21.09.12
Najistotniejszym wydarzeniem dla rynków finansowych było jednak posiedzenie FOMC i zmiana tonu komunikatu wskazująca na oddalenie się ryzyk dla perspektyw gospodarki,w tym dla tendencji na rynku pracy. Komunikat FOMC po również nieco mniej gołębim wystąpieniu prezesa Fed (koniec lutego) poskutkował silnym osłabieniem oczekiwań na uruchomienie kolejnego programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej i tym samym utrzymaniem silniejszych notowań dolara oraz silnym wzrostem rentowności amerykańskich obligacji o dłuższych terminach zapadalności. Wzrost rentowności obligacji skarbowych USA niepozostał bez wpływu na notowania obligacji skarbowych w innych krajach, w tym w Polsce, gdzie pomimo utrzymującego się trendu spadku premii za ryzyko, odnotowano wyraźny wzrost rentowności obligacji. Jednocześnie pomimo sprzyjającej sytuacji globalnej, publikacja wyższego od oczekiwań deficytu w obrotach bieżących w styczniu osłabiła dotychczasowy trend aprecjacji złotego.
fot. mat. prasowe
Publikowane w minionym tygodniu dane makroekonomiczne z gospodarki globalnej nie zmieniły dotychczasowego obrazu: stabilizującej się sytuacji gospodarczej w USA, ryzyk dla gospodarki Chin z tytułu dalszego rozwoju sytuacji na rynku nieruchomości i rynku kredytów hipotecznych, i trudnej
oraz zróżnicowanej w przypadku poszczególnych krajów sytuacji strefy euro. Relatywnie niezłe dane makroekonomiczne z USA oraz osłabienie obaw Fed dot. wzrostu gospodarczego wspierało notowania cen ropy naftowej na rynkach globalnych, pomimo publikowanych w tygodniu wcześniejszym relatywnie słabych danych z gospodarki chińskiej. Pod koniec tygodnia wzrost cen surowca wyhamował, na skutek informacji medialnych o rozmowach pomiędzy USA i Wielką Brytanią o uwolnieniu rezerw surowca.
fot. mat. prasowe
W minionym tygodniu finalizowany był program redukcji zadłużenia Grecji, zapadła decyzja dot. uruchomieniu transakcji zabezpieczających CDS greckiego długu oraz formalnie zostało zatwierdzone uruchomienie drugiej transzy pożyczki finansowej dla Grecji (przed datą zapadających w bieżącym tygodniu papierów skarbowych). Jednocześnie te informacje miały już (i zapewne będą miały w krótkim okresie) ograniczone znaczenie dla rynków finansowych, przy utrzymujących się wyzwaniach średnio- (sytuacja polityczna w Grecji, ratyfikacja paktu fiskalnego w krajach strefy euro) i długookresowych (wzrost gospodarczy vs. konieczne reformy fiskalne).
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 11-15.06.12
oprac. : Łukasz Tarnawa, Aleksandra Świątkowska / BOŚ Bank
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)