Kurs EUR/USD poniżej 1,3300
2012-03-23 13:00
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Już wczoraj popołudniu dolar amerykańskie nieco tracił na wartości na skutek publikacji lepszych danych z gospodarki amerykańskiej na temat bezrobocia tygodniowego i indeksu wskaźników wyprzedzających. Nieco zaskoczył również wyższy odczyt indeksu zaufania konsumentów ze strefy euro, który wzrósł w marcu do poziomu -19pkt., powyżej konsensusu rynkowego. Pomimo wzrostu notowań EUR/USD w dniu dzisiejszym, jak na razie opór w rejonie 1,3300-1,3310 pozostaje aktualny, dzięki czemu scenariusz zakładający kontynuację spadków na eurodolarze nie został zanegowany.W swoim wczorajszym wystąpieniu Bernanke podtrzymał gołębią retorykę mówiąc, że amerykańska gospodarka ma się gorzej w porównaniu do czasów sprzed kryzysu finansowego, a konsumpcja – niezbędna do podtrzymania dalszej ekspansji – wciąż jest dość słaba. Ogólny obraz sytuacji ekonomicznej w USA będzie się sukcesywnie poprawiał (na co chociażby wskazuje indeks wskaźników wyprzedzających), jednak jak na razie szef Fed nie daje sygnałów co do możliwości zmiany kosztu kredytu w najbliższym czasie, co wpływa negatywnie na sentyment do dolara w sytuacji utrzymujących się pozytywnych nastrojach na rynkach akcji. Wiadomo jednak, że na kolejny program QE nie ma na razie co liczyć, a zmiana kosztu pieniądza nastąpi szybciej niż podtrzymuje FOMC. Dzisiaj przy niewielkiej ilość danych makroekonomicznych uwagę może przykuwać dwudniowa konferencja, której głównym tematem będzie polityka banków centralnych przed, podczas i po kryzysie i którą swoim przemówieniem otworzy Bernanke. Oprócz szefa Fed będzie przemawiała również Janet Yellen, Mervyn King, Masaaki Shirakawa oraz Trichet.
Dzisiaj szwajcarski instytut KOF opublikował najnowsze prognozy gospodarcze dla Szwajcarii. KOF podniósł prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego na 2012 rok do 0,8% oraz obniżył prognozę dotyczącą stopy bezrobocia i inflacji. Tym samym ze swoimi szacunkami KOF nie odbiega zbytnio od prognoz dotyczących PKB i deflacji zaprezentowanych w zeszłym tygodniu przez SECO i SNB.
Najważniejsze wiadomości
- US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu do 348tys. z 353tys. po korekcie tydzień wcześniej.
- E-Z: Zamówienia w przemyśle spadły w styczniu o 2,3% w ujęciu miesięcznym oraz o 3,3% w skali roku.
- UK: W lutym sprzedaż detaliczna spadła o 0,8% miesiąc do miesiąca oraz wzrosła o 1,0% w skali roku
- US: Indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w lutym o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanego wzrostu o 0,6%.
- CA: Sprzedaż detaliczna w Kanadzie wzrosła w styczniu o 0,5% w ujęciu miesięcznym, natomiast sprzedaż detaliczna bez aut spadła o 0,5% miesiąc do miesiąca.
- E-Z: Według wstępnych danych indeks zaufania konsumentów wzrósł w marcu do poziomu -19pkt.
- UK: Indeks zaufania konsumentów (Nationwide) spadł w lutym do poziomu 44pkt.z 47pkt.
- PL: Na marcowym posiedzeniu członkowei RPP byli zgodni, że stopy mogą pozostać na niezmienionym poziomie, ale większość Rady podtrzymywała ocenę, że nie można wykluczyć podwyżki kosztu kredytu.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)