eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSkarbowe papiery wartościowe 19-23.03.12

Skarbowe papiery wartościowe 19-23.03.12

2012-03-26 20:26

Skala piątkowej operacji otwartego rynku NBP wyniosła 91,5 mld PLN (dla porównania tydzień wcześniej wyemitowane zostały papiery za 82,2 mld PLN). W tej sytuacji dodatkowa operacja dostrajająca NBP nie będzie naszym zdaniem potrzebna, a stawki depozytowe O/N mogą utrzymywać się w tym tygodniu powyżej 4,25%.

Przeczytaj także: Skarbowe papiery wartościowe 12-16.03.12

Krzywa WIBOR w terminach powyżej 1M w zeszłym tygodniu nieznacznie, ale jednak, spadła o 1 pb. Aktualnie stawki w terminach powyżej 3M obniżyły się do 4,94%-4,96%. Z kolei na rynku instrumentów FRA nie obserwowaliśmy istotniejszej zmiany notowań. Naszym zdaniem po ostatniej publikacji GUS danych nt. lutowej inflacji inwestorzy już nie będą bardziej aktywnie grali na scenariusz obniżki stóp procentowych w II połowie roku, a spadek krzywej WIBOR będzie efektem normalizacji sytuacji na rynku pieniężnym. Zakładając utrzymanie stopy referencyjnej NBP na niezmienionym poziomie nie widzimy potencjału dla ewentualnego spadku kwotowań FRA.

Na rynku długu i kontraktów IRS obserwować można był w ostatnich dniach stabilne rentowności, które w relacji do ostatniego piątku nie uległy istotniejszej zmianie. Wyjątkiem jest jedynie dłuższy koniec krzywej. Rentowność 10-letnich obligacji silnie wzrosła po ostatniej środowej aukcji papierów DS1021 (o prawie 7 pb). Naszym zdaniem w sektorach do 5 lat nie widać dużego potencjału do spadku rentowności. Natomiast w przypadku dłuższych obligacji w tym tygodniu jest szansa na wyraźniejsze odreagowanie, niemniej dużo będzie zależało od sytuacji na rynkach globalnych. Aktualnie zarówno na rynku amerykańskim jak i niemieckim widzimy odreagowanie i spadki rentowności, wciąż jednak perspektywy pozostają niepewne. Rentowności obligacji amerykańskich utrzymują się powyżej ważnych wsparć technicznych, a ich ewentualne przełamanie mogłoby skutkować zanegowaniem całego wcześniejszego ruchu i spadku cen. W tym tygodniu zaplanowane zostały publikacje drugorzędnych wskaźników, z których istotniejsze znaczenie może mieć inflacja w marcu w strefie euro. Jeśli potwierdzi się scenariusz spadku HICP w okolice 2,5% w ujęciu rocznym z 2,7% w lutym, wówczas na rynku może pojawić się silniejsza presja na kupno niemieckich obligacji, a w ślad za nimi również amerykańskich. Takie zmiany miałyby pozytywny wpływ również na nasz krajowy rynek długu, szczególnie na przecenione w ostatnim tygodniu papiery 10-letnie.

Na rynku pierwotnym Ministerstwo Finansów zaplanowało tylko jedną, poniedziałkową aukcję 52-tyg. bonów skarbowych o wartości 1,0-3,0 mld PLN. Rentowność została ustalona na poziomie 4,47% (spodziewaliśmy się, że będzie to powyżej 4,50%), a emisja wyniosła 2,3 mld PLN. Na koniec miesiąca MF opublikuje harmonogram aukcji papierów skarbowych w II kw. tego roku. Spodziewamy się, że zarówno w kwietniu jak i maju zostanie utrzymana wysoka podaż. W krótkim terminie jest to informacja raczej negatywna dla rynku, niemniej w dłuższej perspektywie wzmacnia scenariusz wzmocnienia rynku w II połowie br.

Na koniec tygodnia spodziewamy się utrzymania rentowności SPW na poziomie: 4,55% dla obligacji OK0114, 4,90% dla PS1016 i ich spadku dla DS1021 do 5,45%.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: