Jak zostać rentierem?
2012-04-02 12:15
Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę: 1 mln złotych w zasięgu emeryta?
Życie bez pracy dla każdego
To inspirujące historie, ale niestety – dla większości z nas nieosiągalne. Prawdopodobieństwo trafienia „szóstki” w lotto to 1 do 14 milionów. A biorąc pod uwagę, że w trakcie kulminacji grają miliony Polaków, zgarnięcie całej puli jest jeszcze mniej prawdopodobne. Z kolei sukces w biznesie zależy od talentu, wyjątkowej determinacji i ogromnej dozy szczęścia. Jest jednak dobra wiadomość dla wszystkich, którzy na szczęście nie liczą. - Rentierem można także zostać dzięki regularnemu i systematycznemu oszczędzaniu – przekonuje Dariusz Kazalski z Deutsche Bank PBC. - To strategia dostępna dla wszystkich, jednak wymaga długoterminowego planowania i dużej dyscypliny – dodaje.
Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać, to pytanie jaka suma wypłacana miesięcznie zadowoliłaby rentiera. W naszej symulacji założyliśmy, że 3 tys. złotych jest wystarczające. Nasz przyszły rentier stawia sobie za cel porzucenie pracy za dwadzieścia lat. Ile musi odkładać każdego miesiąca, by mógł sobie na to pozwolić?
fot. mat. prasowe
Symulacja 3
Załóżmy, że pieniądze inwestujemy na bieżąco w długookresowy produkt oszczędnościowy, który powinien zapewnić nam przeciętny zysk na poziomie 7 proc. rocznie. Przez pierwsze 20 lat wpłacamy regularnie 1 400 złotych miesięcznie. Dzięki mechanizmowi tzw. procentu składanego możemy w ten sposób zaoszczędzić prawie 900 tys. złotych, co, po 20 latach oszczędzania, da nam miesięczny przychód na wystarczającym poziomie.
Ponieważ mówimy o planach w bardzo długim terminie, wzięliśmy pod uwagę inflację. Ma ona wpływ na nasze przyszłe potrzeby. Przy założeniu, że ceny będą rosły w tempie 2,5 proc. rocznie, za dwadzieścia lat, by żyć na poziomie porównywalnym z tym, jaki dzisiaj możemy sobie zapewnić za 3 tys. złotych miesięcznie, będziemy musieli mieć do dyspozycji dużo więcej, bo prawie 5 tys. złotych. Całe szczęście w naszym planowaniu inflacja działa też po stronie przychodów. Dlatego zakładamy, że będziemy w stanie odkładać z każdym rokiem nominalnie nieco większą kwotę.
fot. mat. prasowe
Symulacja 4
W 2032 roku osiągamy swój cel i przestajemy pracować. Przed nami kilkadziesiąt lat nieustających wakacji. Początkowo odsetki (ponad 5 tys. złotych) w 100 proc. spełniają nasze potrzeby. Z czasem, w wyniku inflacji musimy wypłacać co miesiąc więcej i więcej oszczędności, dlatego po 20 latach życia rentiera na koncie zostaje ich już tylko 500 tys. Według naszej symulacji, pieniędzy wystarczy nam do 2067 roku.
fot. mat. prasowe
Symulacja 5
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)