eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeEurodolar ciągle w konsolidacji

Eurodolar ciągle w konsolidacji

2012-04-03 11:33

We wtorek rano kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,3340 i zwyżkuje w kierunku wczorajszych maksimów (1,3360). Za istotny opór należy uznać górne ograniczenie konsolidacji (1,3385), które wyznacza poziom 76,4 proc. zniesienia Fibonacciego spadków rozpoczętych w lutym. Wczoraj została naruszona linia trendu wzrostowego rozpoczętego w połowie marca, która przebiega obecnie w okolicach 1,3330. Wsparciem będą też 10 - dniowa średnia krocząca (1,3300) i okolice 1,3280.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek międzynarodowy


Znajdujemy się w kluczowym momencie, ponieważ kurs zbliża się do bardzo ważnej linii trendu powiązanej ze szczytami z sierpnia i października 2011 roku, która obecnie przebiega w okolicach 1,3430. Uważamy, że kurs EUR/USD w średnim terminie powróci do spadków. Ten tydzień obfituje w istotne wydarzenia i odczyty, jednakże dzisiaj, oprócz protokołu z posiedzenia FOMC, nie poznamy żadnych ważnych danych, co nie wpłynie na dużą zmienność kursu eurodolara.

Europa: sektor bankowy znów pod presją

Mimo że ciągle poprawia sie płynność w sektorze bankowym po operacjach LTRO, co oddaje nieprzerwanie zawężający się spread trzymiesięcznych stawek Euribor - OIS (patrz ramka po prawej), to odżywają obawy o kondycję instytucji finansowych. W drugiej części marca wzrostom rentowności obligacji Hiszpanii i Włoch oraz stawek CDS na dług tych państw, towarzyszyły spadki branżowego subindeksu średniej giełdowej Stoxx 600 i wzrosty indeksu rynku CDS iTraxx Senior Financials.

Wśród spółek tworzących S&P 500 w ostatnim miesiącu najwyższe stopy zwrotu przyniosły – odwrotnie niż w przypadku Stoxx 600 – inwestycje w akcje instytucji finansowych. W rezultacie stosunek wartości bankowego subindeksu Stoxx 600 i indeksu KBW Bank Index, który tworzą 24 amerykańskie banki wyraźnie wzrastał.

Warto odnotować, że w ostatnich miesiącach lokalne dołki (szczyty) eurodolara korespondowały z okresami, w których stosunek wartości obu indeksów przybierał najniższe (najwyższe) wartości, bądź też były ustanawiane nieznacznie później. Obecnie wzrostom relatywnej siły indeksu banków z USA względem banków europejskich nie towarzyszą jeszcze obniżki kursu EUR/USD. Ta rozbieżność jest kolejnym argumentem przemawiającym za powrotem eurodolara do trendu spadkowego.

USA: zaskakujący wzrost indeksu ISM dla sektora przemysłowego

Poniedziałkowy odczyt ISM dla sektora przemysłowego za marzec pozytywnie zaskoczył - indeks wzrósł do poziomu 53,4 pkt, podczas gdy konsensus wynosił 53 pkt. O ile pozytywnie należy rozpatrywać wzrosty takich składowych jak zatrudnienie, to w kategoriach sygnału ostrzegawczego powinna być postrzegana spadająca różnica wartości nowych zamówień i zapasów, która jest dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym koniunktury.

Rynek krajowy


Polska: rozpoczyna się posiedzenie RPP

Wczoraj wartość złotego nie zmieniła się znacząco i notowania w stosunku do euro jak i dolara cały czas znajdują się w okolicach dolnych linii konsolidacji. Kurs EUR/PLN wynosi 4,1350, a USD/PLN 3,0950. Polska waluta jest silnie skorelowana z eurodolarem i dlatego w najbliższym czasie dla notowań złotego kluczowe znaczenie będzie miał kierunek wybicia EUR/USD z obecnej konsolidacji. Tylko gdy notowania głównej pary walutowej wzrosną powyżej 1,34, złoty może wybić się dołem z trwającego od ponad miesiąca trendu bocznego i ustanowić nowe, tegoroczne minima. Dziś rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, decyzja w sprawie stóp zostanie ogłoszona jutro we wczesnych godzinach popołudniowych. Uważamy, że referencyjna stopa procentowa, zarówno w kwietniu, jak i w dwóch kolejnych kwartałach pozostanie na poziomie 4,5 proc.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Bartosz Sawicki, Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: