Jak oszczędzać wiosną?
2012-04-09 00:23
Przeczytaj także: 10 wymówek, które utrudniają oszczędzanie pieniędzy
Oszczędzanie dobre na wiosnęJak wynika z badań CBOS dla wielu Polaków oszczędzanie jest jedyną możliwością na sfinansowanie większych wydatków. Aż połowa na poważne zakupy musi odkładać pieniądze, choć bez problemu radzi sobie z codziennymi wydatkami. Tylko 13% z nas może cieszyć się na tyle dobrą sytuacją materialną, że pozwala sobie na wiele bez konieczności oszczędzania, a zaledwie 1% może pochwalić się życiem w luksusie. Nie pozostaje więc nic innego jak dobrze przygotować portfele na nadejście lata.
Oszczędzanie dla wielu z nas nie jest jednak łatwe - szybko się zniechęcamy nie widząc efektów mimo odmawiania sobie wielu przyjemności. Zdaniem ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że nie potrafimy efektywnie wykorzystywać małych, zaoszczędzonych kwot i za szybko oczekujemy spektakularnych zmian. Przykładowo, odmawiając sobie kolacji w restauracji czy wyjścia do kina, zamiast zaoszczędzić, wydajemy pieniądze na bieżące wydatki. Wystarczy zmienić tą praktykę i przeanalizować domowy budżet, aby zacząć efektywnie oszczędzać. Systematycznie odkładane, nawet małe kwoty pozwolą sfinansować przynajmniej w części upragniony wyjazd.
Kilka finansowych rad na wiosnę
Oszczędzanie nie musi być dla nas dotkliwe. Eksperci ZFDF mają kilka prostych rad, które pomogą w finansowych przygotowaniach do lata.
1. Planuj
Stwórz arkusz w Excelu, w którym dokładnie zapisuj wszystkie wydatki z każdego dnia. W ten sposób będziesz mieć kontrolę. Możesz także sprawdzić, ile wydasz do końca miesiąca zachowując obecny trend, co często zmotywuje cię do większej ostrożności w wydawaniu pieniędzy.
2. Zmień dietę na wiosnę
Zrezygnuj z jedzenia w restauracjach, gdyż cena obiadu to około 15-50 PLN, zaś w domu kilka złotych. Podobnie postępuj z ciepłymi napojami - lepiej zabrać ze sobą zaparzoną w domu kawę i zaoszczędzić 5 – 8 PLN dziennie na tej kupionej w kawiarni.
3. Zakupy kontrolowane
Zanim udasz się do sklepu, sporządź listę potrzebnych produktów i trzymaj się jej podczas zakupów. Często spontanicznie kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy. Pomyśl też o tańszych zamiennikach drogich marek.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)