Stabilne notowania eurodolara
2012-04-12 12:38
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Utrzymywały się również obawy o kondycje hiszpańskiej gospodarki na skutek publikacji gorszych danych na temat produkcji przemysłowej, a także informacji OECD o największym poziomie bezrobocia w Hiszpanii wśród gospodarek rozwiniętych. Sytuację na rynku uspokoiła wypowiedź członka zarządu ECB, który zapowiedział, że jego instytucja może znowu zacząć skupować obligacje Hiszpanii. Wsparciem dla wzrostów były również słowa hiszpańskiego premiera Mariano Rajoy’a, który powiedział, że jego kraj nie potrzebuje pomocy finansowej i będzie w stanie zmniejszyć deficyt finansów publicznych zgodnie z założeniami na 2012 rok. Pozytywne sygnały napłynęły również z Beżowej Księgi Fed. Zgodnie z raportem na temat kondycji amerykańskiej gospodarki istnieją sygnały dające nadzieję na przyspieszenie wzrostu gospodarczego, takie jak rosnący poziom zatrudnienia czy poprawa na rynku nieruchomości. Czynnikiem ryzyka pozostają wciąż wysokie ceny surowców energetycznych. Rynki chwilowo poczuły ulgę jednak przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji zaplanowane na 6 maja tego roku będą budziły niepokój o to, czy nowo powstały rząd będzie w stanie realizować obowiązki wynikające z przyjęcia drugiej transzy pomocy finansowej.Na rynku walutowym notowania eurodolara pozostają dość stabilne. Para co prawda przetestowała wczoraj opór w rejonie 1,3140, jednak nie było to symptomem do kontynuacji wzrostów na tej parze. EUR/USD wyrazie czeka na nowy impuls, który mógłby spowodować silniejszy ruch. W dalszym ciągu dominuje scenariusz spadkowy. Z kolei w nocy nastąpiło silne odreagowanie ostatnich spadków na AUD/USD. Waluta australijska zyskiwała na wartości na skutek publikacji lepszych danych z rynku pracy. W marcu stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 5,2%, natomiast zatrudnienie wzrosło aż o 44tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 6tys. i spadku o 15,4tys. w poprzednim okresie. Wzrosły również oczekiwania dotyczące inflacji, co powinno nieco zmniejszyć spekulacje dotyczące obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RBA. Para AUD/USD testuje obecnie górne ograniczenie kanału spadkowego.
Dzisiaj w centrum uwagi pozostaje aukcja włoskich obligacji, dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro, a także dane z USA. Silniejszego ruchu należy spodziewać się jednak dopiero po publikacji piątkowych danych z Chin o PKB i sprzedaży detalicznej.
Najważniejsze wiadomości
- US: W marcu wskaźnik cen eksportu w USA wzrósł o 0,8% w ujęciu miesięcznym, powyżej oczekiwań analityków.
- US:Ceny importu w marcu wzrosły aż o 1,35 w ujęciu miesięcznym , najwyżej od kwietnia 2011 roku.
- AU: W marcu stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 5,2%.
- AU: W marcu zatrudnienie wzrosło o 44tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 6tys. i spadku o 15,4tys. w poprzednim okresie.
- US: Zdaniem James'a Bullard'a sytuacja gospodarcza w USA jest ogólnie pozytywna.
- US: Z Beżowej Księgi wynika, że czynnikiem ryzyka dla gospodarki USA pozostają wysokie ceny surowców energetycznych.
- US: Prezes Rezerwy Federalnej z St. Louis twierdzi, że stopa bezrobocia spadnie do 7,8% na koniec roku.
- Włochy: Włochy sprzedały 3- i 12-miesięczne bony skarbowe o łącznej wartości 11 mld EUR.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)