21 lat GPW w Warszawie
2012-04-16 13:38
21 lat temu, 12 kwietnia 1991 roku, podpisano akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Cztery dni później w dawnym Domu Partii odbyła się pierwsza sesja z udziałem siedmiu domów maklerskich, na której notowane były akcje pięciu spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 1.990 zł, czyli około 2 tys. dolarów. Było to wydarzenie historyczne, otwierające nowy rozdział transformacji polskiej gospodarki.
Przeczytaj także: Wyniki finansowe GPW 2011
GPW prowadzi obecnie rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, uruchomiła także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych otwierając mniejszym firmom drogę na giełdę. Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynek towarowy.Grupa Kapitałowa GPW, składająca się z samej GPW, BondSpot SA, TGE SA, IRGiT SA, WSEInfoEngine SA, IRK - WSE Research SA oraz znaczącego udziału w KDPW, jest dziś organizacja inspirującą nowe trendy na rynkach, zapewniającą ich zrównoważony a zarazem niezwykle dynamiczny rozwój, z zachowaniem najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa i pewności obrotu.
Mimo zawirowań na światowych rynkach finansowych Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, która jest już największym parkietem regionu Europy Środkowej i Wschodniej oraz regionalnym centrum finansowym, odnosi dalsze sukcesy. Ubiegły rok zakończyła jako pierwsza giełda na świecie pod względem dynamiki wzrostu liczby spółek oraz siódma pod względem wzrostu wartości obrotów akcjami. Zwiększając liczbę emitentów o 33 proc. do 777, GPW potwierdziła atrakcyjne warunki, które tworzy dla krajowych i zagranicznych spółek poszukujących kapitału na rozwój. Warszawski parkiet odnotował przy tym wzrost obrotów akcjami w transakcjach sesyjnych o 25 proc. (w przeliczeniu na dolary), mimo spadku łącznych obrotów akcjami na światowych giełdach. Świadczy to o istotnym potencjale rozwoju giełdy i jest dowodem słuszności szeregu inicjatyw podjętych przez GPW i spółki z jej Grupy Kapitałowej w 2011 r. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim wydłużenie sesji giełdowej, które było jedną z ważniejszych przyczyn intensyfikacji aktywności inwestorów w ubiegłym roku.
Co więcej, jak wynika z najnowszego raportu IPO Watch Europe, dotyczącego liczby i wartości pierwszych ofert publicznych (IPO) na giełdach europejskich, warszawski parkiet jest pierwszym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów. W pierwszym kwartale 2012 r. na GPW odbyło się 25 debiutów, z czego 4 na Głównym Rynku i 21 na NewConnect. Pod względem wartości ofert w pierwszym kwartale 2012 r. rynek warszawski z wynikiem 14 mln euro uplasował się na czwartym miejscu w Europie, za giełdami: NYSE Euronext (975 mln euro), giełdą szwajcarską (681 mln euro) oraz giełdami z grupy London Stock Exchange (621 mln euro), przed takimi giełdami, jak giełdy w Madrycie, Oslo, Wiedniu.
Osiągnięcia rynkowe oraz stabilna sytuacja finansowa GPW SA (od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na warszawskim parkiecie) znalazły uznanie wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, którzy na przełomie 2011 r. i 2012 r. brali udział w publicznej ofercie obligacji giełdy. Popyt wyraźnie przekraczał wartość uplasowanych obligacji (wg nominału 245 mln zł), a oprocentowanie tych papierów, które wynosi WIBOR + 117 punktów bazowych, wskazuje, że inwestorzy zakwalifikowali GPW do grona firm o najlepszej kondycji finansowej i największej wiarygodności w Polsce.
W roku 2012 GPW realizuje przełomowe projekty w odniesieniu do rynków towarów giełdowych (między innymi rynki energii elektrycznej i gazu) oraz technologii (wdrożenie nowego systemu transakcyjnego we współpracy z New York Stock Exchange).
Przeczytaj także:
GPW: inwestorzy aktywni mimo pandemii, 32 mln zł zysku netto
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)