eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 16-20.04.12

Rynki finansowe 16-20.04.12

2012-04-23 20:47

Nasilenie obaw rynkowych o sytuację w strefie euro, słabe dane nt. krajowej gospodarki oddalają perspektywę podwyżki stóp NBP

Przeczytaj także: Rynki finansowe 09-13.04.12

Miniony tydzień przebiegł pod znakiem względnej stabilizacji na rynkach finansowych wobec braku silniejszych impulsów z gospodarki i jej otoczenia, jednak początek bieżącego tygodnia za sprawą znacznie gorszych od oczekiwań danych nt. koniunktury PMI w strefie euro, a w szczególności z Niemiec, przyniósł pogorszenie nastrojów rynkowych. W rezultacie aktywa bardziej ryzykowne: akcje i waluty rynków wchodzących po względnej stabilizacji w minionym tygodniu, z początkiem bieżącego tygodnia straciły na wartości.

Jednocześnie cena ropy naftowej typu Brent kształtowała się w okolicach 118 USD za baryłkę, istotnie poniżej ostatnich lokalnych maksimów. Przez miniony tydzień kurs złotego oscylował w wąskim paśmie 4,17 - 4,20, by na początku bieżącego tygodnia przekroczyć poziom 4,21 za euro, jednocześnie przy słabnącym euro wobec dolara złoty osłabił się powyżej poziomu 3,21 za dolara.

Miniony tydzień przyniósł po raz pierwszy od dłuższego czasu silniejsze zainteresowanie uczestników rynku finansowego publikacjami krajowych danych makroekonomicznych (dynamiki wynagrodzeń, zatrudnienia i produkcji przemysłowej w marcu), co było skutkiem zaostrzenia tonu komunikatu RPP i wypowiedzi członków RPP wskazujących, że dane te będą kluczowe dla decyzji RPP na jej majowym posiedzeniu o ewentualnym zaostrzeniu polityki pieniężnej. Ostatecznie gorsze od oczekiwań dane nt. wynagrodzeń w przedsiębiorstwach, produkcji przemysłowej i budowlanej opublikowane w minionym tygodniu oddalają w naszej ocenie perspektywę podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP. Dodatkowo scenariusz stabilizacji stóp wspierają dużo gorsze od oczekiwań dane nt. aktywności w przemyśle Niemiec w kwietniu. Oddalenie się perspektywy zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce poskutkowało od połowy ubiegłego tygodnia spadkiem rentowności krajowych obligacji skarbowych na całej długości krzywej dochodowości.

Kwestie związane z kryzysem fiskalnym w strefie euro pozostawały istotne dla sytuacji rynkowej, wśród informacji z minionego tygodnia wskazać należy: uzyskanie zapewnienia o otrzymaniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy środków finansowych w wysokości 430 mld USD z przeznaczeniem na dodatkowe wsparcie systemu zabezpieczenia strefy euro przed rozprzestrzenianiem się kryzysu finansowego, zwycięstwo w I. turze wyborów prezydenckich kandydata socjalistów F. Hollande'a, ogłoszenie przez Włochy zmiany w górę ścieżki deficytu fiskalnego na l. 2012-13, brak pozytywnego finału negocjacji w koalicji rządowej dot. pakietu oszczędności fiskalnych w Holandii, skutkujący podaniem się do dymisji premiera Holandii Marka Rutte. W warunkach niepewności odnośnie perspektyw sytuacji gospodarczej w strefie euro oraz odnośnie realności realizacji programów fiskalnych przez poszczególne państwa strefy euro rentowności obligacji państw "peryferyjnych" strefy euro pozostawały na podwyższonym poziomie - z hiszpańskimi obligacjami 10-letnimi pozostającymi w okolicach 6% i zbliżającymi się do poziomu 5,70% obligacjami włoskimi, jednocześnie silniejszy impuls wzrostowy dotyczył obligacji holenderskich. W tym kontekście (i w kontekście pogorszenia danych we sfery makroekonomicznej w strefie euro) w bieżącym tygodniu oczekiwane będą przetargi długoterminowych włoskich obligacji skarbowych, które odbędą się we wtorek i czwartek, a także wtorkowy przetarg obligacji holenderskich.

W bieżącym tygodniu najwięcej wydarzeń i publikacji danych makroekonomicznych dotyczyć będzie USA. W środę odbędzie się posiedzenie FOMC, na którym oczekujemy utrzymania bieżących parametrów polityki pieniężnej Fed: poziomu stóp procentowych, skali niestandardowych działań polityki pieniężnej (Operation Twist) oraz prognoz długookresowych członków FOMC w zakresie stóp procentowych. Jednocześnie oczekujemy, że FOMC podtrzyma zdanie o możliwości podjęcia dalszych działań w zakresie łagodzenia polityki pieniężnej, gdyby sytuacja gospodarcza wskazywała na taką potrzebę. Wśród danych makroekonomicznych z USA publikowanych w tym tygodniu zapewne najbardziej wyczekiwane będą piątkowe dane nt. wstępnego szacunku PKB w I kw., ponadto opublikowane zostaną kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, wskaźniki nastrojów konsumentów oraz cotygodniowe czwartkowe dane nt. liczby nowych bezrobotnych.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 17-21.09.12 Rynki finansowe 17-21.09.12

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: