Spadki na GPW
2012-04-24 11:38
Indeksy giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polska giełda bez oznak poprawy
Wczorajsza sesja giełdowa nie pozostawiła złudzeń co do aktualnego trendu na warszawskim parkiecie. Z minuty na minutę było coraz gorzej, co w konsekwencji doprowadziło indeks WIG20 do poziomu 2167 pkt. (spadek o 2,5 proc.) przy zwiększonych obrotach (708 mln zł.). Podobny przebieg sesji miał miejsce u naszego zachodniego sąsiada. Indeks DAX zanotował wczoraj spadek o 3,4 proc. W Stanach Zjednoczonych Dow Jones spadł o 0,8 proc., S&P500 też stracił 0,8 proc.Powodem fatalnej sesji była seria złych danych z europejskiej gospodarki. Indeks PMI strefy euro spadł w kwietniu do 46 pkt. z 47,7 pkt. w marcu. Duży niepokój wzbudził także odczyt aktywności niemieckiego przemysłu. Spadek do 46,3 pkt. z 48, 4 pkt. został zinterpretowany jako realna groźba wstąpienia w fazę recesji. Pierwsze oznaki rozpoczęcia potencjalnej fali kryzysów politycznych napłynęły z Holandii. W wyniku braku poparcia działań zmierzających do ograniczenia deficytu budżetowego premier zapowiedział złożenie dymisji.
fot. mat. prasowe
Indeksy giełdowe i Fixing NBP
Na uwagę zasługuje bardzo negatywne zachowanie akcji spółek budowlanych. Indeks WIG Budownictwo ustanowił siedmioletnie minimum i na wczorajszej sesji stracił prawie 7 proc., ale najważniejsze spółki w indeksie miały się dużo gorzej. PBG spadło o ponad 20 proc., a Polimiex ponad 16 proc.
fot. mat. prasowe
WIG20 i Notowania Surowców
Wtorek w kalendarzu makroekonomicznym zapowiada się bardzo ciekawie zwłaszcza w kontekście środowego posiedzenia FED. Seria słabszych danych tym razem z amerykańskiej gospodarki może ponownie wzbudzić nadzieję, że Ben Bernanke włączy zielone światło do kolejnej rundy drukowania pieniędzy w USA. Dziś uwaga inwestorów skupi się o godzinie 15:00, kiedy napłyną dane makro. Prognoza sprzedaży nowych domów (320 tys.) zapowiada poprawę nastrojów na rynku (poprzednio 313 tys.). W przypadku nastrojów konsumentów spodziewany odczyt jest raczej neutralny. Indeks Conference Board na kwiecień ma się utrzymać na wysokim poziomie tj. 70 pkt. (poprzednio 70,2 pkt.). W Europie ciekawym momentem w ciągu dnia będzie godzina 10:00. Eurostat opublikuje raport na temat wartości nowych zamówień na towary i usługi w sektorze produkcyjnym strefy euro. Prognoza zaprzecza ostatnim odczytom PMI i zapowiada mocne ożywienie i wzrost zamówień o 1,4 proc. m/m w stosunku do spadku w poprzednim miesiącu o 2,3 proc.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Piotr Mazierski / Noble Securities
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)