eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek złota coraz bardziej kapryśny

Rynek złota coraz bardziej kapryśny

2012-05-08 00:13

Rynek złota coraz bardziej kapryśny

Złoto © Scanrail - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O złocie trudno zapomnieć, nawet jeśli gorączka związana z rekordami cen lub ich spadkiem ostygnie. Atmosferę podgrzewają wówczas szokujące prognozy ekspertów. Ostatnio rozbieżności między nimi są wyjątkowo duże.

Przeczytaj także: Rekordowe ceny złota możliwe?

fot. Scanrail - Fotolia.com

Złoto

Rynek złota coraz bardziej kapryśny

Prognozy najbardziej rozpalające wyobraźnię inwestorów, mówiące że ceny złota mogą w perspektywie kilku lat dotrzeć w okolice 5000, a nawet 10.000 dolarów za uncję, pochodzą sprzed mniej więcej dwóch lat. Do ich ewentualnej realizacji droga jeszcze bardzo daleka. Na razie bliższe rzeczywistości okazały się przewidywania wskazujące jako poziom docelowy okolice 2000 dolarów za uncję, choć i one były jeszcze niedawno uznawane za niezbyt realne.

Znacznie mniej jest prognoz zakładających spadek notowań kruszcu. A przynajmniej znacznie mniej się o nich mówi. Ostatnio pojawiły się przewidywania zakładające spadek cen do 700 dolarów za uncję, wcześniej podobne formułował znany z kontrowersyjnych opinii Saxo Bank. Skrajne przewidywania sprawdzają się rzadko, ale nie należy ich bagatelizować. Z punktu widzenia perspektyw osiągnięcia zysku, uwaga koncentruje się na tych najbardziej optymistycznych. Jednak mając na względzie bezpieczeństwo kapitału, nie należy zapominać o tych gorszych. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy możliwy jest czarny scenariusz, czyli spadek notowań do 700 dolarów za uncję, a więc o prawie 60 proc. licząc od poziomu 1650 dolarów za uncję z końca kwietnia tego roku, warto spojrzeć na dane historyczne.

fot. mat. prasowe

Największe spadki notowań złota (w proc.)

W ciągu pięciu lat, od 1980 do 1985 roku, ceny złota zniżkowały o 69 proc.


Wynika z nich, że w ciągu ostatnich 40 lat spadek o podobnej skali miał miejsce tylko raz. W ciągu pięciu lat, od 1980 do 1985 roku, ceny złota zniżkowały o 69 proc. (910 do 282 dolarów za uncję). Stąd wniosek, że krach o takiej skali to na rynku złota wydarzenie niezmiernie rzadkie. Choć trudno bezpośrednio porównywać warunki, w jakich doszło do niego ponad 30 lat temu, to warto zwrócić uwagę na kilka elementów wspólnych. Ówczesny spadek miał miejsce po trwającej równe 10 lat hossie, w wyniku której cena złota wzrosła z 35 do 910 dolarów za uncję, czyli niemal trzydziestokrotnie. Obecna fala wzrostów liczy sobie już 12 lat i wyniosła notowania z 250 dolarów, osiągniętego jesienią 1999 roku, do rekordowego poziomu 1920 dolarów we wrześniu roku ubiegłego. Zwyżka wyniosła więc skromne 670 proc. W latach osiemdziesiątych także Stany Zjednoczone borykały się z kryzysem na rynku nieruchomości. Nie brakowało też w tamtym czasie poważnych problemów gospodarczych i politycznych o zasięgu globalnym. Pod względem natłoku różnego rodzaju zawirowań pewne podobieństwo sytuacji ówczesnej i obecnej jest zauważalne.

 

1 2

następna

oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance Open Finance

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: