Konto IKE czy IKZE?
2012-05-10 11:50
Oszczędzanie na emeryturę © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę: IKE czy IKZE?
Różnice w sposobie opodatkowania wpłat i wypłat podatkiem PIT w obu planach emerytalnych są istotnym kryterium, na które najczęściej zwraca się uwagę. Jednak są też inne ważne kwestie, które warto przeanalizować. Po pierwsze, przyjmując ten sam próg podatkowy w momencie wpłaty i wypłaty (18% albo 32%), oba rozwiązania podatkowe okazują się tak samo efektywne. Po drugie, nie wiemy w jakiej skali podatkowej będziemy płacić podatek PIT za 20-30 lat – w momencie przejścia na emeryturę i konsumpcji kapitału zgromadzonego w planie emerytalnym. Chociaż przeważają opinie o większym prawdopodobieństwie wzrostu podatków (wtedy IKE miałoby przewagę), to jednak prognozowanie stawek podatkowych w perspektywie kilkudziesięcioletniej przypomina wróżenie z fusów.Wybór modelu podatkowego będzie najczęściej bardzo subiektywny i powinniśmy wybrać to rozwiązanie, z którym po prostu będziemy lepiej się czuli. Przyjmijmy, że osiągasz wysokie dochody i podlegasz pod drugi próg podatkowy (32%). W takim przypadku masz większe prawdopodobieństwo zaoszczędzenia na podatku PIT wybierając IKZE - jeżeli wstrzymasz się z wypłatą środków do 65 roku życia i zdecydujesz się na wypłaty ratalne przez okres co najmniej 10 lat. Możliwe jest bowiem, że zapłacisz podatek według najniższej stawki podatkowej (18%). Jeżeli jednak będziesz miał wewnętrzne, silne obawy przed wzrostem podatków w przyszłości, to ta potencjalna odległa korzyść zapewne nie będzie stanowiła dla Ciebie szczególnie mocnej zachęty.
Kolejnym kryterium, równie subiektywnym, jest Twoje podejście do bieżących obciążeń i ulg podatkowych. Wybierając IKZE i dokonując wpłaty w maksymalnej możliwej wysokości – 4 030,80 zł, uzyskasz ulgę podatkową PIT w wysokości ok 1 290 zł. Czy taka ulga podatkowa i odroczenie podatku na kilkadziesiąt lat podziała na Ciebie mobilizująco? Jeżeli tak, to masz argument za wyborem IKZE. Odroczenie podatku PIT na okres wypłaty ma nie tylko tę zaletę, że korzyść podatkowa jest odczuwana na bieżąco - co już może stanowić dla wielu z nas skuteczną zachętę do rozpoczęcia oszczędzania na dodatkową emeryturę. Zaletą jest także motywacja do regularnych dopłat w kolejnych latach celem wykorzystywania przysługujących nam przywilejów podatkowych.
fot. Yuri Arcurs - Fotolia.com
Oszczędzanie na emeryturę
W każdym innym przypadku, chcąc wykorzystać pełny limit wpłat, powinieneś zebrać wszystkie ubiegłoroczne druki RMUA i obliczyć indywidualnie przysługujący Ci limit wpłat na IKZE. Jeżeli osiągasz przychód wyłącznie z umów o dzieło, od których nie odprowadzano składek na ubezpieczenia emerytalne, to nie możesz dokonywać wpłat na IKZE i pozostaje Ci tylko IKE.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)