eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKonto IKE czy IKZE?

Konto IKE czy IKZE?

2012-05-10 11:50

Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę: IKE czy IKZE?


W IKE limit wpłat jest nie tylko wyższy, ale także równy dla wszystkich - stanowi bowiem 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok i w 2012 roku wynosi 10 578 zł. Bardzo prawdopodobna jest sytuacja, w której osiągając wysokie przychody czy to z tytułu umowy o pracę, czy też prowadząc działalność gospodarczą, nawet wówczas, gdy będziesz chciał skorzystać z bieżącego odpisu podatkowego w IKZE - będziesz posiadał oba konta, z tej prostej przyczyny, że możliwe wpłaty na IKZE mogą okazać się zbyt małe, aby zabezpieczyć Twoją przyszłą emeryturę na odpowiednim poziomie.

Na jakie różnice jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Na warunki i konsekwencje dokonania wcześniejszej wypłaty środków – przed ukończeniem 60 lat w IKE oraz 65 lat w IKZE. Ponieważ IKE i IKZE są planami dobrowolnymi, zachowujemy pełny dostęp do środków - możemy w każdej chwili zażądać tzw. zwrotu środków. W przypadku IKZE w praktyce nie ponosimy żadnych konsekwencji. Wycofywane środki stanowią dla nas dochód do opodatkowania, doliczamy więc kwotę zwrotu do pozostałych dochodów osiągniętych w danym roku (tak samo jak w przypadku wypłaty jednorazowej po ukończeniu 65 roku życia), ale nie płacimy podatku od dochodów kapitałowych. W przypadku IKE wcześniejsze wycofanie środków niesie za sobą konieczność oddania 19% zysków fiskusowi. Z kolei przewagą IKE jest to, że możemy dokonać częściowych zwrotów – w sytuacji nagłej, gdy potrzebna będzie nam kwota dużo niższa niż bieżąca wartość środków zgromadzonych na koncie emerytalnym, wycofujemy tylko taką kwotę jakiej potrzebujemy. W przypadku IKZE nie ma częściowych zwrotów – decydując się na wcześniejszą wypłatę musimy zlikwidować konto emerytalne. Tym niemniej w każdej chwili możemy ponownie je otworzyć.

Z analizy różnic między dwoma kontami emerytalnymi widać, że oba produkty nie stanowią dla siebie konkurencji, ale doskonale się uzupełniają. Które z nich Polacy ostatecznie wybiorą będzie zależeć od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. To, co jest najważniejsze, to aktywne wykorzystywanie swoich praw podatkowych, które ustawowo nam przysługują. Pamiętajmy, że odpowiedzialność za nasze przyszłe emerytury coraz bardziej spoczywa na nas samych.

Agnieszka Łukawska
Przeczytaj także: Gdzie otworzyć konto IKZE? Gdzie otworzyć konto IKZE?

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: