Visa Europe: obrót bezgotówkowy w Polsce przyspieszy
2012-05-14 11:57
Przeczytaj także: Płatności kartą przez Internet sięgną 510 mln euro
Cel Programu został określony przez Zespół Roboczy następująco: „Doprowadzenie do sytuacji, w której każdy konsument posiadający kartę płatniczą może ją wykorzystywać przy płatnościach w jak największej liczbie punktów handlowo-usługowych w Polsce i niezależnie od wysokości kwoty transakcji". Ma to prowadzić do przyśpieszenia rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce poprzez wywołane zdecydowanym obniżeniem opłat ponoszonych przez detalistów znaczące zwiększenie liczby punktów akceptujących karty - szczególnie w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich - oraz wprowadzenie zakazu nieakceptowania kart płatniczych poniżej pewnego limitu kwoty transakcji, a także widoczne oznakowanie wszystkich punktów handlowych akceptujących karty.
„Tak sformułowany cel jest bardzo ważny dla Visa Europe i jej banków członkowskich – czego potwierdzeniem są podejmowane już obecnie przez nas wspólnie z bankami członkowskimi i agentami rozliczeniowymi takie przedsięwzięcia, jak chociażby program Kartą Visa zapłacisz wszędzie czy upowszechnianie kart zbliżeniowych Visa, stanowiących idealną alternatywę dla gotówki przy drobnych płatnościach” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.
W ramach rozpoczętego w 2010 r. programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie, banki-wydawcy kart Visa wspierają finansowo agentów rozliczeniowych instalujących terminale płatnicze w firmach, które nie akceptowały wcześniej kart - szczególnie w mniejszych miastach i miejscowościach. Do końca lutego 2012 r. w ramach Programu zainstalowano ponad 75 tys. nowych terminali akceptujących karty wszystkich systemów. Coraz większy udział wśród terminali zgłaszanych do Programu mają urządzenia obsługujące zbliżeniowe karty Visa; w styczniu 2012 r. ich udział sięgnął 45%, zaś łączna liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe Visa w Polsce zbliża się do 70 tys.
Dzięki znaczącym inwestycjom banków, wydawców kart oraz dzięki dynamicznemu rozwojowi i unowocześnianiu sieci akceptacji, Polska jest największym „zbliżeniowym” rynkiem Visa w Europie; tu odnotowywane są najwyższa liczba i wartość płatności zbliżeniowych Visa – w marcu br. Polacy dokonali już ponad 2,6 mln takich transakcji używając ponad 6 mln zbliżeniowych kart Visa wydanych przez 23 banki.
Przeczytaj także:
Płatności zbliżeniowe: Polska na topie
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
karty płatnicze, płatności kartą, transakcje kartą, obrót bezgotówkowy, Visa Europe, opłaty interchange
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)