Klimat inwestycyjny pozostaje słaby
2012-05-17 11:20
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
To jednak nie rozwiązuje trudnej sytuacji politycznej w Grecji. Rynki obawiają się, że największym ugrupowaniem w nowym parlamencie będzie Syriza- radykalna lewicowa partia chcąca renegocjować wypracowane warunki pomocy finansowej. Niepewność o losy Grecji sprawia, że analitycy zaczynają szacować koszty wyjścia Grecji ze strefy euro, a w greckich bankach zauważalny jest proces wycofywania depozytów. Stabilność strefy euro jest zagrożona, a klimatu inwestycyjnego nie poprawiły wczorajsze doniesienia, iż Europejski Bank Centralny wstrzymał prowadzenie operacji płynnościowych z niektórymi greckimi bankami, które nie są odpowiednio dokapitalizowane.Po raz kolejny w tym tygodniu opublikowane zostały dobre dane z USA. Wzrosła produkcja przemysłowa, wykorzystanie mocy produkcyjnych, a także liczba nowych inwestycji budowlanych. To potwierdza opinię członków Fed, że amerykańska gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie. Opublikowany w dniu wczorajszym protokół Fed wskazuje jednak, że FOMC pozostaje otwarty na dalsze dostosowywanie polityki pieniężnej z powodu zagrożeń dla wzrostu gospodarki amerykańskiej. Zdaniem większości gremium stopa bezrobocia utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Tylko jeden z członków Fed głosował za wydłużeniem programu skupu aktywów, który ma się zakończyć w przyszłym miesiącu.
W nocy napłynęły lepsze wstępne dane na temat wzrostu gospodarczego w Japonii. W pierwszym kwartale 2012 roku PKB w ujęciu zannaulizowanym wzrósł o 4,1%, powyżej oczekiwań analityków. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 0,1% i przyczyniła się do tego w największym stopniu prywatna konsumpcja. Warto zwrócić uwagę również na dzisiejsze dane z USA odnośnie nowo zarejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu, indeksu Fed z Filadelfii a także indeksu wskaźników wyprzedzających. Lepsze dane mogą na chwilę poprawić nastroje rynkowe i wygenerować ruch korekcyjny.
Najważniejsze wiadomości
- US: W kwietniu produkcja przemysłowa wzrosła o 1,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca, wobec spadku o 0,6% po korekcie w marcu.
- US: Wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło w marcu do 79,2% z 78,4% w marcu po korekcie.
- US: Liczba nowych inwestycji budowlanych wzrosła w kwietniu o 2,6% licząc miesiąc do miesiąca do 717tys.
- US: Liczba pozwoleń na budowę spadła w kwietniu o 7,0% wobec marca do 715tys.
- US: Sprzedaż detaliczna bez samochodów wzrosła w kwietniu o 0,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec 0,8% po korekcie w marcu.
- E-Z: W kwietniu inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,6% rok do roku i 0,5% miesiąc do miesiąca.
- PL: W marcu deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski wyniósł 228 mln euro.
- E-Z: Mario Draghi powiedział, że ECB jest zdania, że Grecja powinna pozostać w strefie euro, jednak nie jest to decyzja leżąca w gestii banku.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)