eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBez konkretów po szczycie G-8

Bez konkretów po szczycie G-8

2012-05-21 12:42

Bez konkretów po szczycie G-8

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Weekendowy szczyt G-8 w Camp David nie przyniósł konkretów, jednak z drugiej strony rynki nie spodziewały się przełomu po tym spotkaniu. Przywódcy najbardziej wpływowych państw świata opowiedzieli się za wspieraniem wzrostu gospodarczego. Zabrakło jednak szczegółów dotyczących wyjścia strefy euro z kryzysu.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Z kolei niemiecka strategia walki z kryzysem opierająca się na zaciskaniu pasa nie znalazła sprzymierzeńców. Imperatywem dla prezydenta USA i Francji, a także premiera Wielkiej Brytanii jest dalsze stymulowanie wzrostu gospodarczego. Teraz rynki będą wyczekiwały na środowy szczyt Unii Europejskiej i ewentualne nadzwyczajne działa łania, które doprowadziłyby do wyraźnej poprawy nastrojów rynkowych, które w dalszym ciągu pozostają kiepskie.

Na rynku walutowym trwa korekta na dolarze amerykańskim, która rozpoczęła się w piątek. Przede wszystkim eurodolar zdołał wybronić tegoroczny dołek ze stycznia, co przełożyło się na odreagowanie na głównej parze. Euro wsparł również skokowy wzrost w sondażach Nowej Demokracji , co rozbudziło nadzieje na to, że w czerwcowych wyborach partii tej wraz z partią PASOK udałoby się zdobyć większość parlamentarną, co pozwoliłoby na kontynuowanie programu reform i pozostanie Grecji w strefie euro. Nastroje poprawiła również wypowiedź premiera Chin, który zaapelował o przeprowadzenie dodatkowych działań wspierających wzrost gospodarczy. Dzisiaj EUR/USD był handlowany przez chwilę powyżej poziomu 1,28. Powrót powyżej tego poziomu może być katalizatorem do kontynuacji wzrostów w okolice 1,2890-1,2900, gdzie znajduje się istotna strefa oporu.

W tym tygodniu oprócz sprawy greckiej uwagę będą przyciągały publikowane dane makroekonomiczne. Z USA opublikowane zostaną dane z rynku nieruchomości, jak co tydzień nowo zarejestrowani bezrobotni, a także zamówienia na dobra trwałe i indeks nastrojów Michigan. Przede wszystkim jednak uwaga skupi się na wstępnych odczytach indeksów PMI dla niemieckiego i chińskiego sektora przemysłowego, a także indeksie Ifo z Niemiec. Większość negatywnych informacji została już zdyskontowana, tak więc lepsze dane powinny wspierać odreagowanie na rynkach.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Inflacja PPI wyhamowała w kwietniu do 2,4% z 3,3% w skali roku. W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła o 0,2%.
  • CA: Inflacja CPI przyśpieszyła w kwietniu do 2,0% w skali roku oraz wzrosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym.
  • US: Indeks wskaźników wyprzedzających spadł w kwietniu o 0,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1%.
  • US: Indeks Fed z Filadelfii spadł w maju do poziomu -5,8pkt.z 8,5pkt.
  • US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych nie zmieniła się w ubiegłym tygodniu i pozostała na poziomie 370tys. po korekcie tydzień wcześniej.
  • JP: Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 1,3% w ujęciu miesięcznym oraz o 14,2% w skali roku.
  • PL: Zdaniem Marka Belki nadzywczaj łagodna polityka monetarna prowadzi do tego, że inflacja jest wyższa niż Rada byłaby to skłonna tolerować.
  • PL: Prezes NBP powiedział, że nie można pozwolić na niekontrolowane wyjście Grecji ze strefy euro.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: