Ocieplenie klimatu na rynkach światowych
2012-05-22 13:49
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Tematem numer jeden oczywiście pozostaje Grecja. Rynkom nie daje o sobie zapomnieć również Hiszpania, gdzie podwyższona została relacja deficytu budżetowego do poziomu 8,9% PKB. Jak na razie jednak rentowność hiszpańskiego długu lekko spada. Z kolei zmienne sondaże w Grecji dają nadzieję na utworzenie koalicji po czerwcowych wybporach. Impulsem do rozszerzenia korekty były dzisiejsze dane z Chin, gdzie indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w kwietniu o 0,8% w ujęciu miesięcznym. Dane te wskazują na to, że być może chińskiej gospodarce uda się uniknąć głębszego spowolnienia. Rynki z nadzieją czekają również na jutrzejszy szczyt Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej jednym z tematów poruszanych na spotkaniu będą wspólne obligacje strefy euro, których zwolennikiem jest Hollande. Za takim rozwiązaniem opowiadają się również Włochy, Hiszpania i Komisja Europejska. W dalszym ciągu nieugięte stanowisko w tej kwestii mają Niemcy, które nie chcą w pewnym sensie stracić na wiarygodności.Eurodolar koryguje ostatnie spadki, choć ma trudności z wygenerowaniem silniejszego odbicia. W dniu dzisiejszym ponownie forsowany jest poziom 1,2800, co może przyczynić się do wyjścia powyżej wczorajszego maksimum i rozszerzenia korekty w rejon 1,2890-1,2900. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,2730. Na poprawie globalnych nastrojów rynkowych zyskuje natomiast złoty, który nie zareagował w dniu wczorajszym na nieco słabsze dane na temat produkcji przemysłowej. W średnim terminie najprawdopodobniej utrzyma się presja na dalszą wyprzedaż złotego, jednak zdaniem członka RPP Andrzeja Kaźmierczaka, Polska jest przygotowana do obrony kursu złotego w przypadku gdyby problemy strefy euro spowodowały gwałtowne osłabienie polskiej waluty.
W centrum uwagi inwestorów pozostają dane z USA na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym, a także indeksu Richmond Fed. Wyższe odczyty dobrze wpisałyby się w nieco lepsze nastroje obserwowane na rynku od początku tego tygodnia.
Najważniejsze wiadomości
- FR: Zdaniem francuskiego ministra finansów idea euroobligacji to 'istotny pomysł' i powinien zostać poddany dyskusji podczas środowego spotkania europejskich przywódców.
- PL: Marek Belka powiedział, że działania prowadzone przez zachodnie banki centralne nasilają zakupy takich surowców jak ropa naftowa lub metale.
- PL: Ministerstwo Gospodarki spodziewa się, że w maju wzrost produkcji przemysłowej przyśpieszy do około 3,6% rok do roku.
- Chiny: W kwietniu indeks wskaźników wyprzedzających dla Chin wzrósł o 0,8%.
- PL: W kwietniu produkcja przemysłu wzrosłao 2,9% rok do roku wobec wzrostu o 0,7% w marcu. Produkcja w kwietniu spadła miesiąc do miesiąca o 7,5%.
- PL: Sezonowo wyrównana produkcja przemysłu wzrosła w kwietniu o 5,0% rok do roku i zwiększyła się o 2,3% miesiąc do miesiąca.
- PL: W kwietniu 2012 roku wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu zwolnił do 4,3% rok do roku z 4,4% w marcu po korekcie. Ceny produkcji wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)