eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeNegatywny klimat na polskim rynku budowlanym

Negatywny klimat na polskim rynku budowlanym

2012-05-23 13:44

W maju utrzymywał się negatywny klimat w polskim budownictwie. W najnowszym badaniu GUS 16% przedsiębiorstw z tej branży wskazywało na poprawę koniunktury, a 26% na jej pogorszenie.

Przeczytaj także: Rating japońskiej gospodarki poszedł w dół

Rynki finansowe


Kolejny raz kryzys przypomina o sobie. Tym razem impulsem w tym względzie jest rozpoczynający się dziś szczyt europejskich liderów w Brukseli. Ma być na nim dyskutowana obecna sytuacja gospodarcza na Starym Kontynencie i metody przeciwdziałania jej pogarszaniu się. Zmartwieniem inwestorów jest coraz większy podział w łonie przywódców największych państw i osamotnienie Angeli Merkel, niemieckiej kanclerz, w walce o uzdrawianie finansów publicznych. Znów wraca temat emitowania euroobligacji, mogących pomóc najsłabszym krajom w finansowaniu swoich zobowiązań.

Tematem rozmów ma być wykorzystanie europejskich pieniędzy do wzmocnienia kapitałowego banków. Liderzy mają rozmawiać o zwiększeniu funduszu ratunkowego, czy poluzowania wymogów dotyczących cięć wydatków dla krajów znajdujących się w najtrudniejszym położeniu.

Nerwowość dzisiejszych reakcji, skutkującej między innymi powrotem EUR/USD do majowego dołka i zniżkami cen akcji w Europie rzędu 1,5%, ma też swoje tło w słabym zakończeniu wtorkowych notowań w USA. Tu zaś można było dopatrzeć się negatywnego wpływu obniżki ratingu Japonii, czy kolejnych słabszych danych o aktywności w tamtejszym przemyśle (indeks Richmond Fed spadł z 14 pkt do 4 pkt).

Na dziś nie ma zaplanowanych istotnych publikacji gospodarczych, co powoduje, że decyzje inwestorów będą opierać się bardziej na emocjach niż faktach. Jeśli EUR/USD, czy giełdy, nie zdołają się dziś utrzymać ponad dołkami z minionego tygodnia, to będzie to zły znak na kolejne dni. Tworzyć też będzie niesprzyjający klimat przed jutrzejszymi publikacjami wskaźników PMI w Chinach, strefie euro i USA.

Rynki nieruchomości


W maju utrzymywał się negatywny klimat w polskim budownictwie. W najnowszym badaniu GUS 16% przedsiębiorstw z tej branży wskazywało na poprawę koniunktury, a 26% na jej pogorszenie. To dokładnie taki sam bilans, jak miesiąc wcześniej. Mniej pesymistycznie niż miesiąc wcześniej oceniano portfel zamówień, produkcję oraz bieżącą sytuację finansową. Natomiast mniej optymistyczne były prognozy portfela zamówień i produkcji. Zwiększył się pesymizm jeśli chodzi o przewidywaną sytuację finansową. Firmy budowlane wskazywały na utrzymujące się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności. Większe niż przed miesiącem były planowane zwolnienia pracowników.

Kwietniowa sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym była nieco lepsza od oczekiwań. Wzrost wyniósł w skali miesiąca 3,4%, do 4,62 mln. Mediana cen skoczyła w skali roku najmocniej od 6 lat, aż o 10%, do 177,4 tys. USD. Był to wynik z jednej strony skłonności do kupna większych domów, a z drugiej mniejszej sprzedaży domów przejmowanych od niesolidnych dłużników. Podaż domów podniosła się o 9,5%, do 2,54 mln.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Brukselski szczyt europejskich przywódców rodzi więcej obaw niż nadziei z uwagi na rozdźwięk celów liderów największych krajów
  • Majowa koniunktura w polskiej gospodarce pozostawała słaba

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: