Szansa na umocnienie polskiej waluty
2012-05-25 13:04
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Słabe dane nie wygenerowały jednak silnego ruchu spadkowego, co było z technicznego punktu widzenia impulsem do ruchu korekcyjnego. Eurodolar przetestował w dniu wczorajszym okolice 1,26 i ustanowił maksimum dzienne w rejonie 1,2619. Para nie zdołała się jednak utrzymać powyżej tego poziomu, co przyczyniło się do powrotu notować w okolice wsparcia na poziomie 1,2520. Szanse na korektę wzrostową na eurodolarze wzrosły w dniu dzisiejszym. EUR/USD broni jak na razie tegorocznego minimum i na początku sesji europejskiej obserwujemy dość dynamiczne umocnienie euro. Symptomem do tego był wyższy odczyt indeksu zaufania GFK z Niemiec. Ponowne wyjście powyżej poziomu 1,26 powinno przynieść większe odreagowanie na tej parze.Uwadze inwestorów nie mógł umknąć wczorajszy dynamiczny ruch na EUR/CHF z okolice 1,2010 w rejon 1,2070. Silne osłabienie franka było spowodowane spekulacjami na temat nałożenia podatku od depozytów w CHF, co miałoby zniechęcić inwestorów do szwajcarskiej waluty. Zdaniem agencji informacyjnej Dow Jones Newswires nagłe osłabienie franka był raczej rezultatem zlecenia sprzedaży niż działań Narodowego Banku Szwajcarii. Ponadto mogła się do tego przyczynić niska płynność.
Na rynku krajowym zloty wyhamował deprecjację i ma szanse na umocnienie, jeśli scenariusz zakładający korektę wzrostową na rynkach się sprawdzi. W dniu wczorajszym zostały opublikowane notatki z majowego posiedzenia RPP, na którym Rada zdecydowała się podnieść stopy procentowe o 0,25%. Minutes były dość jastrzębie i wynikało z nich, że część członków myśli o kolejnej podwyżce stóp. Wysoka inflacja utrzymująca się powyżej celu inflacyjnego martwi. Zdaniem Jerzego Hausnera kluczowa dla Rady może być publikacja lipcowej projekcji inflacji przez NBP.
Najważniejsze wiadomości
- FR: W maju 2012 roku indeks PMI dla francuskiego sektora przemysłowego nieoczekiwanie spadł do 44,4pkt. z 46,9pkt. miesiąc wcześniej. Wskaźnik PMI dla sektora usług pozostał na niezmienionym poziomie 45,2pkt.
- GE: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora przemysłowego spadł w maju do poziomu 45pkt. z 46,2pkt.
- GE: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora usług w maju pozostał na poziomie 52,2pkt.
- E-Z: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora usług w maju spadł do poziomu 46,5pkt., natomiast indeks PMI dla przemysłu również obniżył się do 45pkt. z 45,9pkt.
- GE: W maju niemiecki indeks Ifo spadł do poziomu 106,9pkt. z 109,9pkt.
- UK: Według wstępnych danych PKB w I kwartale spadł o 0,1% w skali roku oraz o 0,3% licząc kwartał do kwartału.
- US: W ubiegłym tygodniu zarejestrowano w USA 370tys. nowych bezrobotnych.
- US: Zamówienia na dobra trwałe w kwietniu wzrosły o 0,2% miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5%.Zamówienia na dobra trwałe bez transportu spadły w kwietniu o 0,6% licząc miesiąc do miesiąca.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)