eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek nieruchomości i kredytów I kw. 2012

Rynek nieruchomości i kredytów I kw. 2012

2012-05-28 09:26

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości i kredytów III kw. 2009


„Wyniki akcji kredytowej w ostatnich kwartałach potwierdzają, że możemy mieć do czynienia z czynienia z trendem spadkowym. Obawiam się, że będzie on kontynuowany w dalszej części 2012 roku. W tym samym czasie wzrosła liczba oddanych do użytku mieszkań, można spodziewać się, że wiele z nich nie znajdzie nabywców. Powinno to zostać potraktowane jako czytelny sygnał dla rządu i parlamentu, iż nadszedł już czas na odważne decyzje w polityce mieszkaniowej.” – mówi Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich, Wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Konsekwentnie, choć w wymiarze raczej symbolicznym, kontynuowany jest spadek średnich cen transakcyjnych mieszkań. Do obniżki średnich cen, które byliśmy skłonni zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w I kwartale z jednej strony przyczynił się wzrost podaży nowych mieszkań, w tym zwiększona oferta mieszkań z nowo rozpoczynanych inwestycji, z którą deweloperzy pojawili się na rynku przed wejściem w życie ustawy wprowadzającej obowiązek prowadzenia rachunków powierniczych. Z drugiej strony, czynnikiem sprzyjającym spadkom cen było osłabienie akcji kredytowej, przekładające się na zmniejszenie efektywnego popytu na mieszkania.

Wycofanie się banków z oferty kredytów walutowych, wejście w życie Rekomendacji S oraz wygaszanie programu „Rodzina na Swoim” znalazły odzwierciedlenie w liczbach obrazujących stan rynku kredytów hipotecznych i rynku transakcji mieszkaniowych w I kwartale 2012 roku. Mimo to autorzy raportu podtrzymali swoją prognozę sprzed kwartału odnośnie wartości kredytów udzielonych w roku 2012 na poziomie 44 mld złotych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkania w wybranych miastach

Ceny w Warszawie ponad dwukrotnie przewyższają ceny w Katowicach


Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: