eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweProdukty strukturyzowane dobre na kryzys

Produkty strukturyzowane dobre na kryzys

2012-06-02 00:21

Produkty strukturyzowane dobre na kryzys

Produkty strukturyzowane dobre na kryzys © Sergey Ilin - Fotolia.com

Trudna sytuacja na rynkach finansowych sprzyja rosnącemu zainteresowaniu produktami zapewniającymi gwarancję kapitału. Najpopularniejsze w tej kategorii pozostają tradycyjne lokaty bankowe, jednak wobec bardziej atrakcyjnych możliwości zysku Polacy coraz chętniej decydują się na inwestycje w produkty strukturyzowane.

Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy: alternatywy dla lokat

Określane potocznym mianem „struktury” to produkty finansowe udostępniające przeciętnemu Kowalskiemu możliwości inwestowania w instrumenty finansowe, które zazwyczaj są zarezerwowane dla osób przeznaczających na ten cel znaczne środki. Pozwalają one na osiągnięcie potencjalnie wysokiego zysku, bez narażania się na stratę. W przypadku produktów strukturyzowanych zawsze mamy do czynienia z gwarancją kapitału. W zdecydowanej większości produktów dostępnych na rynku jest ona na poziomie 100% (w okresie od 24.05.2011 do 24.05.2012 produkty ze 100% gwarancją kapitału stanowiły aż 92,81% całego rynku struktur; wg danych dostępnych na analizy.pl). Jedynie 4,58% wszystkich produktów stanowiły produkty z niższą niż 100% gwarancją kapitału - zazwyczaj była ona jednak wyższa niż 95%. Niższy poziom gwarancji kapitału oznacza bardziej agresywną strategię inwestycyjną, za którą idą również potencjalnie wyższe zyski. Przykładowo produkt Nordea Gwarant - Sektora Paliwowego o gwarancji kapitału na poziomie 100% zakończył trzyletni okres inwestycyjny z wynikiem 28,16% zysku. Jak to możliwe, że takie korzyści nie wiążą się z ryzykiem inwestycyjnym? Dzieje się tak, ponieważ część środków inwestowana jest w bezpieczne instrumenty, które po określonym czasie mają zagwarantować odzyskanie wpłaconej składki. Pozostała suma środków jest inwestowana w instrumenty finansowe o wyższym ryzyku i tym samym wyższym potencjale stopy zwrotu w zależności od danej strategii, np. akcje, surowce czy waluty - środki te pracują na finalny zysk z produktu, którego perspektywy potrafią być imponujące.

fot. Sergey Ilin - Fotolia.com

Produkty strukturyzowane dobre na kryzys

Rośnie zainteresowanie produktami zapewniającymi gwarancję kapitału

Gdzie po strukturę?

Na rynku mamy do czynienia z szeroką ofertą produktów strukturyzowanych różniących się strategiami inwestycyjnymi i poziomem gwarantowanego kapitału. Wybierając dany produkt możemy porównać ze sobą oferty towarzystw ubezpieczeniowych, które produkty strukturyzowane oferują w formie ubezpieczenia na życie i dożycie lub ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym; towarzystw funduszy inwestycyjnych, które oferują produkty strukturyzowane w formie zamkniętych funduszy inwestycyjnych czy też funduszy zagranicznych oraz banków, które udostępniają lokaty strukturyzowane, certyfikaty depozytowe i strukturyzowane bankowe papiery wartościowe. W dany produkt można zainwestować udając się bezpośrednio do placówki oferenta lub korzystając z usług pośrednika, np. agenta ubezpieczeniowego. Zakres formalności zależeć będzie od formy produktu strukturyzowanego, na którą się zdecydujemy.

Ile i na jak długo trzeba zainwestować?

Kwoty minimalnej inwestycji w dostępne na rynku produkty strukturyzowane zazwyczaj oscylują na poziomie od 1 tys. do kilku tys. zł, co pozwala na wybranie rozwiązania dopasowanego do naszych możliwości. Podobnie rzecz się ma w przypadku okresu inwestowania, najczęściej mamy do czynienia z umowami trwającymi od roku do 3-4 lat. Środki zainwestowane w produkt strukturyzowany można jednak w każdej chwili wycofać. W przypadku struktury w formie produktu ubezpieczeniowego, wycofanie środków przed terminem zapadalności odbywa się z uwzględnieniem aktualnej wartości inwestycji i wiąże się czasem również z pobraniem dodatkowej opłaty. Jeżeli natomiast wycofamy środki z lokaty strukturyzowanej musimy się liczyć ze stratą odsetek.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: